Başur Höyük yerel geç kalkolitik dönem 2 çanak çömlekleri
Başur Höyük local late chalcoli̇thi̇c peri̇od 2 pottery
- Tez No: 597253
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET UHRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 459
Özet
Başur Höyük, Güneydoğu Anadolu Bölgesi Siirt ili sınırları içinde, Yukarı Dicle Vadisi'ndeki konumu ile dikkat çeken önemli bir Kuzey Mezopotamya yerleşimidir. Höyükte ele geçen Geç Kalkolitik Dönem bulguları pek çok evre ile temsil edilir. Bu evrelerden biri olan Yerel Geç Kalkolitik Dönem 2 (GK 2) çanak çömlek repertuarının varsıllığı bu çalışmanın oluşmasını kaçınılmaz kılmıştır. Tezin konusu ve içerdiği sınırlar çerçevesinde, kronolojik olarak paylaştıkları ortak coğrafyanın dönemlerinden bahsedilmiş; Yakındoğu ve Mezopotamya coğrafyasının tanımlanmasından sonra Geç Kalkolitik Dönem'in daha iyi anlaşılması adına Ubeyd Kültürü ana hatlarıyla anlatılmıştır. Ayrıca, Kuzeye yayılan bu kültürü takiben, Ubeyd Sonrası dönemde algılanabilen kültür bölgeleri tanımlanmaya çalışılmış; Geç Kalkolitik Dönem 1-2 (GK 1-2) kronolojisine ve bilim insanlarının görüşlerine yer verilmiştir. Son bölüm tezin ana konusunu içermektedir. Başur Höyük Yerel Geç Kalkolitik Dönem 2 (GK 2) çanak çömlekleri dönemin diğer yerleşim yerlerindeki buluntular ile karşılaştırılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Başur Höyük, Southeastern Anatolia Region in Siirt Province, it is an important Northern Mesopotamian settlement with its location in the Upper Tigris Valley. The Late Chalcolithic Period findings recovered from the mound are represented by many phases. The existence of the Local Late Chalcolithic Period 2 (LC 2) pottery repertoire, which is one of these phases, makes this study inevitable. It is mentioned within the framework of the subject and the boundaries of the thesis, the periods of the common geography they shared chronologically, after the definition of the Near East and Mesopotamia geography, the Ubaid Culture is described on behalf of better understanding of the Late Chalcolithic Period. In addition, after this culture spread to the north, it was tried to define the cultural regions that can be perceived in the Post-Ubaid Period; the chronology of Late Chalcolithic Period 1-2 (LC 1-2) and the views of scientists are included. The last part includes the main subject of the thesis. Basur Höyük Local Late Chalcolithic Period 2 (LC 2) pottery is analyzed by comparing with the findings from other settlements of the period.