Numerical analysis of the thermal distribution of a machinery driver's cab
Bir iş makinesi kabini içerisindeki ısıl dağılımın sayısal analizi
  1. Tez No: 597261
  2. Yazar: HAZAL KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
İklimlendirme sistemlerinin araç içerisinde ne kadar önemli bir rol oynadığı tartışılmaz bir gerçektir. Bu yüzden günümüz araç üreticileri müşterilerine hem konforlu bir seyahat hem de temiz bir iç ortam havası sağlayabilmek için bu konuya büyük bir hassasiyet gösterirler. Bu çalışmada bir iş makinesi sürücü kabinindeki soğutma problemi ele alınmıştır. Soğutma testi klimatik bir test odasında yapılmıştır. Bu çalışma sayesinde hem kabin içerisindeki akış hızları hem de sıcaklık dağılımları gözlenmiştir. Geometrik modelin temizlenmesi ve akış modeli oluşturma çalışmaları Space Claim programında yapılmıştır. Sayısal ağ örme işlemi için ANSYS FLUENT Meshing programı kullanılmıştır. Numerik çözüm için kullanılan program ise ANSYS FLUENT paket programıdır. İş makinesi çalışır durumdayken yapılan klima testi sırasında gerekli veriler toplanmış ve analize sınır şartı olarak verilmiştir. İkinci sayısal analiz ise gerçek çalışma koşulları dikkate alınarak yapılmıştır. Isı transferinin yanı sıra FLUENT programı içerisindeki radyasyon modülü de aktif hale getirilerek, ışınımla radyasyonun etkileri incelenmiştir. ISO10263-4 standardına göre operatör çevresinden belli konumlarda sıcaklık ölçümleri alınmıştır. Bu noktaların test sıcaklık değerleriyle hesaplamalı akışkanlar dinamiğinden elde edilen değerler karşılaştırılarak model doğrulaması yapılmıştır. Sonuç olarak, genel bir değerlendirme yapılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is an indisputable fact that air conditioning systems play an important role in the vehicle. That is why today's vehicle manufacturers show high sensitivity to this issue in order to provide their customers with both comfortable travel and clean indoor air. In this thesis, the cooling problem in a machine driver's cab has been discussed. The cooling test has been carried out in a climatic test chamber. Airflow and temperature distributions have been observed in detail within the cab by this means. Computational mesh has been generated using ANSYS FLUENT meshing module. Commercial, Computational Fluid Dynamics (CFD) software FLUENT has been used to get numerical solutions. The necessary data have been collected during the air conditioning test conducted while the machinery was operating, and the measured data have been used as boundary conditions. The second numerical analysis has been made by considering the actual working conditions. Radiation effects have also been included in the numerical model in FLUENT. According to ISO 10263-4 standard, temperature measurements have been taken from specific points around the driver. Then the model verification has been done by comparing the CFD predictions with the test data. Consequently, an overall evaluation has been done, and proposals have been presented.