Kamu yönetimi ve kamu hizmeti anlayışında yaşanan değişimin Türk kamu yönetimine yansımaları
The reflection of the change in public administration and public service understanding to the Turkish public administration
- Tez No: 597260
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tüm dünyada“Değişim Çağı”olarak adlandırılan 20. yüzyıl içerisinde, kamu kurumlarının hizmet sunumunda da çeşitli değişim ve dönüşümler yaşanmıştır. Toplumsal hayat ve bilgi teknolojileri alanlarında yaşanan gelişmeler, yönetim bilimlerinin de değişiklikler ışığında kendini revize etmesini gerekli kılmıştır. Yönetim alanındaki değişim, idare hukukunun temel kavramı“kamu hizmetine”de etki etmiştir. Tez kapsamında birinci bölümde; yönetim kavramı, unsurları bu kavramdan yola çıkılarak oluşturulan yönetim bilimi ve son olarak kamu yönetimi anlayışının Geleneksel Kamu Yönetiminden Yeni Kamu Yönetimi anlayışına kadar geçirmiş olduğu süreç anlatılacaktır. İkinci bölümde ise; kamu hizmetinin ne olduğu, tanımı, ilkeleri ve türlerine yer verilerek kavramsal bir çerçeve çizilecektir. Son bölüme gelindiğinde ise tezin ana varsayımı olan;“devletin, hizmet sunarken uygulamada gerçekleştirdiği faaliyetler ve ülkedeki kamu yönetimi anlayışı arasında ilişki bulunduğu”varsayımı çerçevesinde, yönetim anlayışında yaşanan değişim ve dönüşüm sürecinin Türk Kamu Yönetiminin hizmet sunumunda yaratmış olduğu değişimlerin somut örnekleri e-devlet, m-devlet, ombudsman, bağımsız idari otoriteler, bölgesel kalkınma ajansları, kamu özel ortaklıkları, özelleştirme ve son olarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminden bahsedilecektir.
Özet (Çeviri)
In the 20th century, which is called the“Age of Change”all over the world, various changes and transformations have been experienced in the provision of services of public institutions. Developments in social life and information technologies have made it necessary for management sciences to revise themselves in the light of changes. The change in management has affected the basic concept of administrative law idare public service. In the first part of the thesis; The concept of management, the elements of management science, and finally the process of public administration from Traditional Public Administration to New Public Administration will be explained. In the second part; a conceptual framework will be drawn by giving information about public service, its definition, principles and types. In the last chapter, the main assumption of the thesis;“within the framework of the assumption that there is a relationship between the activities carried out by the state in the practice of providing services and the public administration understanding in the country”, concrete examples of changes in the management and change process created by the Turkish Public Administration in the provision of services are e-government, m-state, ombudsman, independent administrative authorities. , regional development agencies, public-private partnerships, privatization and finally the Presidential Government System.