Tarihi süreç içerisinde 31 Mart İsyanı ve II. Abdülhamid algısı
March 31 rebellion in the historical process and the perception of Abdülhamid 2 nd.
  1. Tez No: 597262
  2. Yazar: SEMRA BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURŞEN GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
31 Mart Olayı II. Meşrutiyet Dönemi'nin başında yaşanan askeri bir isyandır. Anayasal monarşiye geçişin ilk denemesi 23 Aralık 1876'da gerçekleşmiş ancak I. Meşrutiyet Dönemi, 1878 tarihinde, II. Abdülhamid'in meclisin tatil kararıyla uzun ömürlü olmamıştır. Bu karar yönetime karşı daha güçlü bir muhalefet grubunu ortaya çıkarmıştı. İttihat ve Terakki Cemiyeti liderliğindeki muhalefet, sistemli bir şekilde hareket ederek, II. Abdülhamid yönetimine baskı yapmış ve II. Meşrutiyet'in ilan edilmesini sağlamıştır. Meşrutiyet'in ilan edilmesinin temelinde var olan düşünce Osmanlı Devleti'nin, demokratik ve çağdaş bir yönetime geçmesini sağlamak ve Osmanlı birliğini güçlendirerek, imparatorluğun dağılmasını önlemekti. Ancak, 1908 ihtilalinden kısa bir süre sonra hükümetin icraatlarına karşı, asker ve halk arasında tepkiler oluşmaya başlamıştır. İttihat-Terakki'nin, hükümete müdahaleleri de, muhalefet ve huzursuzluğu giderek artırmış ve 31 Mart İsyanı çıkmıştır. Rumi takvimle 31 Mart 1325 tarihinde, Osmanlı Devleti'nin başkentinde, Avcı Taburları tarafından çıkarılan bu isyan hareketi, Selanik'ten, Meşrutiyet'i korumak için gelen“Hareket Ordusu”tarafından bastırılmıştır. İsyanda parmağı olanlar kurulan Divanı Harb-ı mahkemelerinde yargılanmıştır. 31 Mart İsyanı, Osmanlı Tarihi'nde derin izler bırakmış, sonuçlarıyla da sonraki dönemi etkilemiştir. Çalışmamızda bu konular üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The 31 March Incident is a military rebellion happened in the beginning of the Constitutional Monarchy Period. The first attampt to pass to the constitutional monarchy was on December 23rd 1876 but The Constitutional Period couldn't be long lasting because of the Parliament's holiday in 1978. This holiday decision had led to a stronger opposition group against the administration The opposition, led by the Committee of Union and Progress, acted in a systematic way, had put pressure on the administration of II. Abdulhamid and got II. Proclamation of the Constitutional Monarchy. The idea of the proclamation of the constitutional monarchy was to prevent the disintegration of the empire and strengthen the Ottoman unity, rather than the transition of the country to a democratic and modern administration. However, shortly after the 1908 revolution, solders and the public began to develop reactions against the actions of the government. The repressive attitudes of the Committee of Union and Progress have increased the opposition and the unrest and the March 31st Rebelion has emerged. This movement of rebellion, which was issued by the Fighter Battalions in the capital of the Ottoman Empire on 31 March 1325 with the Rumi calendar, was suppressed by the Movement Army which came to protect the constitutional monarchy from Thes Saloniki. Those who had a finger in the rebellion were tried in military courts. The March 31st Incident left deep traces in the Ottoman history and influenced the later periods with its results. In our study, these issues are emphasized.