Architectural passive security arrangements against bombing attacks at land ports of entry
Karayolu sınır kapılarında bombalı saldırılara karşı mimari pasif güvenlik düzenlemeleri
- Tez No: 597270
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN BEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada kritik bir ulaşım ve lojistik altyapısı olan karayolu sınır kapılarında gerçekleşmesi muhtemel bombalı saldırılara karşı önlem olarak uygulanabilecek mimari pasif güvenlik düzenlemelerinin neler olduğu araştırılmıştır. Böylelikle Türkiye'de yeni yapılacak karayolu sınır kapısı projelerine ve mevcut karayolu sınır kapılarında gerçekleştirilecek revizyon çalışmalarına pasif güvenlik uygulamaları bağlamında veri sağlamak amaçlanmıştır. Bunun için öncelikli olarak risk yönetimi ve patlama kavramlarından genel hatları ile bahsedilmiş, ardından mimari pasif güvenlik düzenlemeleri genel prensipleri yapı ve saha odaklı olmak üzere iki başlık altında belirlenmiştir. Devamında, belirlenen bu prensiplerin karayolu sınır kapıları özelinde nasıl uygulanabileceği tartışılmış ve örnek bir sınır kapısı üzerinden bir mimari pasif güvenlik değerlendirmesi yapılarak çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to conduct a research on architectural passive security arrangements against bombing attacks at land port of entry. By this way, it is intended to provide data for new land port of entry projects and land port of entry revision projects in context of arhitectural passive security arrangements. For this purpose, firstly the concepts of risk management and explosion have been mentioned in general terms, then the general principles of architectural passive security arrangements have been explained under two main headings as building and site. In the following, it was discussed how these principles could be applied in land port of entry site and buildings. In the last part, an architectural passive security assessment was done through an example land port of entry.