Yangın kulelerinin izleyebildiği alanların cbs ortamında belirlenmesi ve yeterliliklerinin değerlendirilmesi (Adana Orman Bölge Müdürlüğü örneği)
Determination of the field of fire towers that can be watched in gis environment and evaluation of qualifications (Adana Forest Region Director case)
  1. Tez No: 597277
  2. Yazar: ALEV ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ARICAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Orman yangınları, ekolojik olduğu kadar ekonomik zararlar da veren, çoğu zaman da insan hayatını tehdit eden çevresel sorunlardır. Orman yangınları ile ormanlar birçok fonksiyonunu kaybetmektedir. Orman yangınları ile mücadelede yangın söndürme faaliyetlerinin zamanında başlatılabilmesi için orman yangınlarının bir an önce belirlenmesi ve yerinin tespit edilmesi çok önemlidir. Çalışma alanında saf Kızılçam ve Kızılçam ile karışım yapmış ormanlar bulunmaktadır. Ormanların çoğunluğunu, yangın riski açısından duyarlı olan Kızılçam ormanları oluşturmaktadır. Özellikle yangına hassas ormanlarda yangın riski yüksek zamanlarda çıkabilecek olası orman yangınlarının gözetlenmesi amacı ile yangın gözetleme kuleleri yapılmaktadır. Bu çalışmada, örnek bir çalışma alanında konuşlandırılmış yangın gözetleme kulelerinin lokasyonları Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) tekniklerinden Görünürlük Analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Geçmişten günümüze kadar buna benzer çalışmalar farklı alanlar için yapılmıştır. Fakat Akdeniz Bölgesi'nde ve yangına hassas bir bölge olmasına karşın Adana Bölgesi çalışılmamıştır. Gözetleme noktalarının haritada yerleri tespit edildikten sonra arazi çalışmalarıyla kontrol işlemleri yapılmıştır. Her bir gözetleme noktası için gerekli ölçümler yapılıp kulelerin ve gördüğü alanların fotoğrafları çekilmiştir. Çalışmada, Adana Orman Bölge Müdürlüğü bünyesindeki mevcut yangın gözetleme noktalarının görünürlük analizleri CBS ile yapılıp hâlihazırdaki görülebilir sahaların haritalanıp değerlendirmesi yapılmıştır. Ek olarak alternatif gözlem kuleleri de CBS veri tabanında saptanmış ve değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda Bölge Müdürlüğü alanın mevcut ve önerilen alternatif kulelerden görüne bilirliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Forest fires, as well as ecological as well as economic damages, and often threaten human life are environmental problems. Forest fires and forests lose many functions. In order to initiate fire fighting activities in the fight against forest fires in a timely manner, it is very important to identify and locate forest fires as soon as possible. In the study area there are forests mixed with pure Red Pine and Red Pine. The majority of the forests are red pine forests which are important for the risk of fire. Especially in areas with fire sensitive forests, fire observation towers are made in order to observe possible forest fires that may occur at high times of fire. In this study, the locations of the fire observation towers deployed in a sample study area will be evaluated using Geographical Information Systems (GIS) techniques using Visibility Analysis. Similar studies from the past to the present have been made for different areas. However, although there is a fire sensitive region in the Mediterranean Region, Adana Region has not been studied. All the studies carried out in local areas, small areas were studied. After the location of the observation points on the map is determined, the necessary application procedures will be made and the errors will be checked. For each observation point, necessary measurements will be taken and photographs of towers and areas will be taken. In this study, the visibility analysis of the existing fire observation points within the Adana Regional Directorate of Forestry will be done by using GIS and the current visible field mapping and evaluation will be done. In addition, alternative observation towers will be identified by using GIS and the scenario will be evaluated. As a result of the study, alternative observation points will be determined by evaluating the area from the towers.