Okul yöneticilerinin iş sağlığı ve güvenliği çalışmaları ve karşılaştıkları sorunlar
School admministrators' occupational health and safety practies in schools and the problems that they face
  1. Tez No: 597282
  2. Yazar: NURAY KÖK SEVDALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Toplumların geleceğe güçlü bir alt yapı oluşturabilmesi için yarınlarımızın yapı taşı öğrencilerin güvenli okul ortamlarında her türlü tehlikeden uzak tutulması gerekir. Sağlıklı ve güvenli okul; öğrencilerin, öğretmenlerin ve diğer okul çalışanlarının kendilerini bedenen ve psikolojik olarak iyi hissettikleri öğrenme ve öğretmeye elverişli ortamdır. Bu ortamın oluşması ise iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarıyla mümkün olacaktır. Okullarda iş sağlığı ve güvenliğine önem verilmesi tehlikelerin ve tehlikelerden kaynaklanan risklerin oluşmaması ya da gerekli önlemlerin alınabilmesi açısından son derece önemlidir. Bu araştırmanın amacı okul yöneticilerinin okullarda iş sağlığı ve güvenliği hakkında yaptığı çalışmaları ve bu çalışmalarla ilgili olarak hangi konularda sorun yaşadıklarını ortaya çıkarmaktır. Bu doğrultuda okullarda tehlike oluşturabilecek durumlar ve okul yöneticilerinin iş sağlığı ve güvenliği konusunda karşılaşabilecekleri sorunlar konusunda anket geliştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Çankırı ve Kastamonu il merkezleri ve ilçelerinde ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde görev yapan 319 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Geliştirilen anket örneklem olarak seçilen 178 okul yöneticisine uygulanmıştır. Veriler SPSS 22 paket programı ile analiz edilmiştir. Bu araştırma sonucunda okulların büyük bir kısmında yangın algılama ve uyarı sistemlerinin bulunmadığı, merdivenlere güvenlik ağı takılmadığı, prizlerde çocuk koruma kilitlerinin olmadığı, pencerelerin yarı açılır pozisyona getirilmediği, içme suyu analizlerinin ve okullardaki makine ve elektrik tesisatı periyodik kontrollerinin yapılmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca okul yöneticileri iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilgisayar işletim sistemi düzeyinde ve iş sağlığı ve güvenliğinin okullarda uygulaması konusunda çeşitli sıkıntılar yaşamaktadır
Özet (Çeviri)
In order for societies to form a strong infrastructure for the future, the building block of our future must be kept away from all kinds of danger in a safe environment. Healthy and safe school means an environment suitable for learning and teaching where students, teachers and other school employees feel themselves physically and emotionally safe. The formation of this environment will be possible with occupational health and safety practices. Considering the importance of occupational health and safety in schools is extremely important in order to avoid the risks arising from the dangers and hazards or to take necessary measures. The aim of this study was to determine the school administrators' practices on occupational health and safety in schools and to find out what problems they encounter in relation to these studies. In this regard, a questionnaire was developed about the situations that might pose a danger to schools and the problems that school administrators may face in relation to occupational health and safety. The scope of the study consisted of 319 school administrators working in primary, secondary and high school levels in Çankırı and Kastamonu city centers and districts. The developed questionnaire was applied to 178 school administrators. Data are analyzed with SPSS package program. As a result of this research, it was determined that most of the schools do not have fire detection and warning systems, there is no safety net for the stairs, there are no child protection locks in the sockets, the windows are not opened to semi-open position, drinking water analysis and machinery and electrical installation controls in schools are not carried out periodically. In addition, school administrators have problems in occupational health and safety at computer operating system level and in the application of occupational health and safety in schools.