Sıra bağımlı hazırlık zamanlı ameliyathane çizelgeleme problemleri için yeni çözüm yaklaşımları
New solution approaches for operating room scheduling problems with sequence-dependent setup times
  1. Tez No: 597288
  2. Yazar: MELİKE AKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. TALİP KELLEGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Hastaneler yüksek maliyetlere ve belirsizliklere sahip; aynı zamanda sınırlı kaynaklarla mümkün olan en kaliteli hizmeti sağlama amacıyla yönetilen sistemlerdir. Bu sistemin en önemli gelir ve gider kaynaklarından birisini ameliyathane oluşturmaktadır. Ameliyathane çizelgeleme, hastane kaynaklarını hastalara tahsis ederek operasyonların gerçekleşme zamanlarını belirler. Bu çalışmada sıra bağımlı cerrah ve oda hazırlık zamanlarına sahip çok-odalı tek-aşamalı ameliyathane çizelgeleme problemi göz önünde bulundurulmuştur. Hem hazırlık zamanları hem de ameliyat süreleri deterministik olup problemin performans kriteri tüm operasyonların tamamlanma zamanının en küçüklenmesidir. Problemin formal tanımı yapılmış ve karma tam sayılı doğrusal programlama yapısında matematiksel formülasyonu oluşturulmuştur. Orta ve büyük boyutlu problemlerin çözümü amacıyla popülasyon tabanlı sezgisel olan genetik algoritmanın yanı sıra tek-çözüm tabanlı sezgisel olarak tavlama benzetimi geliştirilmiştir. Deneysel çalışma kapsamında önerilen matematiksel modelin ve sezgisel yöntemlerin performansları çeşitli büyüklüklerdeki test problemleri üzerinde incelenerek sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Hospitals are systems, which have uncertainties and high costs and also managed with limited resources to provide the highest quality service possible. One of the most important income and expense sources of these systems are the operating rooms. Operating room scheduling allocates hospital resources to patients, and it determines a starting time for each operation. In this study, multi-room single-stage operating room scheduling problem with sequence-dependent setup times for surgeons and operating rooms is considered. Both setup times and operation times are deterministic and the performance criterion of the problem is the minimization of the completion time of all operations. The formal definition of the problem is made and the mathematical formulation of the mixed integer linear programming structure is developed. In order to solve medium and large-scale problems, simulated annealing as a single-solution-based heuristic has been developed in addition to genetic algorithm that is a well-known population-based heuristic. In the experimental study, performances of proposed mathematical model and heuristics are examined on test problems of various sizes and the results are presented.