Adaptive trajectory tracking control of a 6R serial manipulator
Altı serbestlik dereceli bir seri manipülatörün uyarlamalı denetim ile yörünge takibi
- Tez No: 597289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ANKARALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Endüstriyel manipülatör uygulamalarında karşılaşılan ana konulardan biri kontrol problemidir. Konvansiyonel PID kontrol metodu hala endüstriye hakim olsa da, sistemin kinematik ve atalet parametrelerinin bazıları belirsiz olduğunda etkisiz kalmaktadır. Bu çalışmanın amacı, altı serbestlik dereceli bir robot kolu için kendinden uyarlamalı bir PID denetleyici tasarlamak ve bu gibi durumlarda kendinden uyarlamalı denetleyici yönteminin etkinliğini araştırmaktır. Bu amaçla, burada sunulan kontrol stratejisi GNU Octave programlama dilinde yazılmış bir simülasyon ortamı kullanılarak test edilmiştir. Robot kolu bilinmeyen atalet parametreleri olan yükleri taşırken simüle edilmiş ve uyarlamalı denetleyicinin sonuçları, konvansiyonel PID hesaplamalı tork denetleyiciyle karşılaştırılmıştır. Ayrıca, tüm gerekli sistem analizleri (robot kinematiği, robot kolu dinamiği ve yörünge planlaması) ve bunların formülasyonları sunulmuştur. Sonuçlar kendinden uyarlamalı denetleyicinin, parametrik belirsizlikleri başarıyla telafi edebileceğini ve dinamik model ağır belirsizlikler içerdiğinde, geleneksel PID kontrol yöntemiyle aynı hata payı içinde sistem kararlılığını koruyabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
One of the main issues encountered in the industrial manipulator applications is the control problem. While the conventional PID control method still dominates the industry, it proves ineffective when some of the kinematic and inertial parameters of the system are uncertain. The aim of this study is to design a self-tuning PID computed torque controller for a 6R robot arm and investigate the effectiveness of the self-tuning adaptive method under such cases. To this end, the control strategy presented here is tested using a simulation environment written in GNU Octave programming language. The robot arm is simulated while it carries payloads with unknown inertial parameters and the results of the adaptive controller are compared with the conventional PID computed torque controller. Furthermore, all necessary system analyses and their formulations have been presented including kinematics, robot arm dynamics and trajectory planning. Results reveal that the self-tuning adaptive controller can successfully compensate the parametric uncertainties and sustain the system stability within the same error margin of the conventional PID control method when dynamic model includes heavy uncertainties.