Mağaza atmosferinin, mağaza imajına ve müşteri sadakatine etkisi: Kahve zincirlerinde bir uygulama
The effect of store atmosphere on store image and customer loyalty: An Application in coffee house chains
- Tez No: 597295
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİ GÖKHAN YILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde giderek artan rekabet ortamında, işletmeler, tüketicilerin satın alma davranışlarını etkileyerek pazardaki varlığını sürdürmektedir. Küresel olarak yaşanan değişimler, tüketicilerin istek ve ihtiyaçlarındaki farklılıkları ortaya çıkarmaktadır. Artık tüketiciler, satın alma davranışlarını daha eğlenceli ve cezbedici ortamlarda yapmayı tercih etmektedir. Tüketicilerin farklı istek ve ihtiyaçlarını anlamak ve bu doğrultuda pazarlama faaliyetlerini geliştirmek ve sürdürmek önemlidir. Mağaza atmosferi, işletmecilere, tüketicileri memnun etmek, tüketicilerin istek ve ihtiyaçlarını karşılamak, kurumsal imajlarını yaratmak ve sadık müşteriler oluşturmak konusunda oldukça etkilidir. Bu çalışma kapsamında; mağazalarda oluşturulan atmosfer, mağaza imajı ve müşteri sadakati kavramları üzerinde durulmuştur. Çalışma alanı olarak kahve zincirleri belirlenmiş ve anket yöntemi ile ulaşılan 564 katılımcının cevapları değerlendirilmiştir. Anket kapsamında katılımcılara; en sık ziyaret ettikleri kahve zincirleri, ziyaret etme sıklıkları, mağaza imajı, müşteri sadakati ve mağaza atmosferi kavramları ile ilgili sorular yöneltilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 23 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; mağaza atmosferi ile mağaza imajı ve müşteri sadakati arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays in increasingly competitive environment, businesses maintain their presence in the market by affecting consumer buying behaviors. Global changes uncover the differences in the demands and needs of consumers. Consumers now prefer to engage in more entertaining and attractive environments regarding buying behaviors. It is important to understand the different needs and demands of consumers and to develop and maintain their marketing activities accordingly. The store atmosphere is very effective for operators in order to satisfy consumers, meet their demands and needs, create their corporate image and create loyal customers. The atmosphere created in the stores, store image and customer loyalty concepts are emphasized in the scope of this work. Coffee chains were determined as subject of study and the responses of 564 participants reached by questionnaire were evaluated. Questions about the most frequently visited coffee chains, frequency of visits, store image, customer loyalty and store atmosphere were asked in the scope of the survey. The data were analyzed by using SPSS 23 package program. It is confirmed that there is a significant relationship among store atmosphere and store image and customer loyalty as a result of the research.