Bozkurt Orman İşletme Müdürlüğü'ndeki kestane meşcerelerine ulaşımın yeterlilik durumunun belirlenmesi
Determination of the transportation capability ofof Bozkurt Forest Directorate to the castanea stands
  1. Tez No: 597318
  2. Yazar: HAKAN ÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ARICAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Yapılan bu çalışmanın amacı; Bozkurt Orman İşletme Müdürlüğündeki Kestane meşcerelerine yayılışını tespit etmek ve tespit edilen kestane ormanlarını, Bozkurt Orman İşletme Müdürlüğünün Yol Ağı Planı ile birleştirerek kestane ormanlarına ulaşım imkânlarını tespit etmektir. Ayrıca bu çalışma ile kestane ormanlarından ne derece faydalanılabildiği ve yan ürün olarak ormanlardan faydalanan köylünün kestane toplarken karşılaştıkları zorlukları ortaya koymak amaçlanmıştır. Yine bu çalışma ile ormanlara ulaşımda zorluklar var ise bunların sebeplerini ve çözüm önerilerini tespit etmek amaçlanmıştır. Yüz yüze anket yöntemi kullanılarak yapılan inceleme ve gözlemlerle analiz edilmeye çalışıldı. Böylece ormanlardan en iyi şekilde nasıl fayda sağlanabileceği ortaya konulmuştur. Bu çalışma ile; Bozkurt Orman İşletme Müdürlüğü'nün mevcut orman yollarının yeterliliğini,kullanım sıklığını ve köylülerin yan ürün olarak kestaneden ne derece faydalanabildiği ortaya koyulacaktır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the spread of castanea forests in the Bozkurt Forest Directorate and to identify the possibilities of access by forest road network. In addition, it is aimed to determine the extent to which castanea forests can be utilized and the difficulties raised faced the villagers who have benefited from these forests as none-wood revenue generating possibilities. Also, this study aims to identify the causes and solution suggestions if there are difficulties in transportation to forests. Face-to-face survey method was used. Thus, the accessability of the villagers to the forests was put forward. With this study; the existing forest road efficiency of Bozkurt Forest directorate frequency of their use by the villagers and the benefits of the villagers were revealed.