Ankrajlı iksalarda analiz sonuçlarının saha deneyleri ile karşılaştırılması
Comparison of analyses results with field measurements in anchored walls
- Tez No: 597319
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT SİNAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Şehir merkezlerinde insanların kullanım alanlarını arttırmak için bodrum kat yapılması uygun bir çözüm olarak gözükmektedir. Bodrum katların yapımının artması ile dar alanlarda ankrajlı iksa sistemi yapımı da artmaya başlamıştır. Ankrajlı iksa sistemlerinin tasarlanması için kazı sırasında oluşan yanal toprak basınçlarının ve deplasmanların bilinmesi gerekmektedir. Birçok araştırmacı tarafından ankrajlı iksa sistemlerinin tasarımında kullanılması için yanal toprak basınç diyagramları ile ilgili bazı yaklaşımlar önerilmiştir. Ancak ekonomik ve güvenli mühendislik tasarımları yapılabilmesi için sadece iksa sistemlerine etkileyen yanal toprak basınçlarının belirlenmesi yeterli olmayıp deplasmanların da belirlenmesi ve sınırlandırılması gerekmektedir. Günümüzde mühendislik problemlerinin çözümlerinde sıkça kullanılan sonlu eleman programları ile analizler yapılarak ankrajlı iksa sistemine ait deplasmanlar ve kuvvetler bulunabilmektedir. Bu çalışma kapsamında aşırı deplasman yapmış olan ankrajlı bir iksa sistemi incelenmiştir. Uygulamaya ait jeolojik verilere göre literatüre uygun zemin parametreleri belirlenmiş ve zemin malzeme modelleri araştırılarak derin kazılara uygun olanı modelleme için seçilmiştir. Sonlu elemanlar modeli oluşturulurken ankrajlı iksa sisteminin inşaat aşamaları, sahanın topoğrafyası ve sistem rijitliği gibi hususlara dikkat edilmiştir. Ankrajlı iksa sistemine ait inklinometre ölçümünden elde edilen yatay deplasmanlar ile analiz sonuçları karşılaştırılmıştır. Zeminin aşırı konsolide kil tabakalarından oluşmasından dolayı aşırı konsolidasyon oranı ile yanal zemin basınç katsayısının deplasmanlara etkisi araştırılmıştır. Aşırı konsolidasyon oranının belli bir seviyenin üzerine çıkması ile yanal toprak basıncının ve yatay gerilmelerin arttığı ve aşırı deplasmanların oluşmasına neden olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the city center, building basement floor seems to be a suitable solution to increase the areas of usage. With the increase in depth of basement floors, the construction of anchored retaining systems have started to increase. In order to design anchored retaining systems, lateral earth pressures and displacements during excavation must be known. Several approaches for usage of the lateral earth pressure diagrams have been proposed in the design of anchored retaining systems by many researchers. However, not only the assesment of lateral earth pressure which effects to retaining systems is sufficient to create economical and secure engineering designs, but also assesment and definition of displacements are required. Recently, finite element programs are frequently used for the solution of engineering problems and displacements, forces of anchored retaining systems can be estimated using finite element analyses. In this study, the anchored retaining system, in which excessive displacements have occurred was examined. According to field geological data, soil parameters assigned according to literature are defined and appropriate model for deep excavation is chosen in order to research for soil material models. In the process of modeling, the situation in construction stage of anchored retaining systems, topographical conditions of field and system rigidity are considered. Lateral displacements which acquired by inclinometer measurements of the anchored retaining system and analyses results were compared. The effect of over-consolidation ratio and lateral earth pressure coefficient on calculated displacements were investigated since ground consisted of overconsolidated clay layers. The increasing of overconsolidation ratio above a certain point, increases the lateral earth pressure and horizontal stress and causes excessive displacements.