Mahalle afet gönüllülerinin afet yönetiminde gönüllülük çalışmaları ve değerlendirilmesi ; Bursa örneği
Studys and evaluations of neigborhood disaster volunteers in disaster management ; Bursa model
- Tez No: 597317
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SERKAN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İlk ve Acil Yardım, Public Administration, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğal Afetlerin Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Araştırmada, Türkiye'de afet gönüllüleri olarak kurulmuş sivil toplum kuruluşlarından Mahalle Afet Gönüllüleri'nin yaptığı çalışmalar baza alınarak Türkiye'deki gönüllülük işlevi ve çalışmalar irdelenmiştir. Bu çalışmada, Bursa'nın Orhangazi ve Gemlik ilçelerindeki Mahalle Afet Gönüllüleri üyelerine yüz yüze görüşme yöntemi ile anket çalışması uygulanmıştır. Çalışmaya üyeler arasından 143 kişi katılmıştır. Çalışma da evreninin tamamına değil %67,5'ine ulaşılmıştır. Anketlerde ulaşılan verilere göre çizelgeler hazırlanıp, yorumlanmıştır. Katılımcılar, bir afet gönüllüsü olmasına rağmen büyük bir kısmı hayatı boyunca herhangi bir afete müdahalede bulunmamış ve afet yönetim sisteminde deneyimsiz kalmıştır. Mahalle Afet Gönüllüleri'nin %55,3'ü afete maruz kalmış iken %44,7'si afete maruz kalmamıştır. Mahalle Afet Gönüllüleri eğitimleri ve çalışmaları katılımcılar tarafından yetersiz bulunmuş ve üyeler gönüllülerin eğitimlerinin düzenlenmesi gerektiğini açıkça ifade etmiştir. Verilen eğitimlerin her alanında önemli oranlarda eksiklikler tespit edilmiştir. Türkiye'de gönüllü kaynaklara pek önem verilmediği ve gönüllülerin bilgi ve tecrübelerinden fazla yararlanılmadığı saptanmıştır. Bu konuda devlet ile STK'lar arasında iş birliği ve çalışmalar yeterli bulunmamakta, gönüllü kaynaklar yeterince desteklenmemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, volunteer works have been examined in Turkey by neighborhood disaster volunteer works have been taken in the base which is a non-governmental organization that constituted by disaster volunteers. For this purpose, a questionnaire was applied by a method of confrontation in towns of Bursa, Orhangazi and Gemlik. To this end, 143 people participated in the study. 67,5 % of the study population was reached. According to the data obtained in the surveys, tables were prepared and interpreted. Although participants are a disaster volunteer, most of them have not intervened in a disaster. Therefore, they were inexperienced in disaster management. 55,3 % of the neighborhood disaster volunteers were exposed to disaster and 44,7% were not exposed to disasters. Trainings and studies of neighborhood disaster volunteers were found insufficient by the participants. Therefore, the members have clearly stated that volunteers training needs to be reorganized. Significant deficiencies have been identified in each area of the given trainings. In Turkey it is not given much importance to volunteers and resources have been found to benefit more from the volunteers' knowledge and experience. Cooperation and studies between the state and the STK are not sufficient and the voluntary sources are not sufficiently supported.