Kuantum temelli gözetimli bazı makine öğrenme algoritmalarının gerçekleştirimi
Implementation of supervised some machine learning algorithms based on quantum
  1. Tez No: 597326
  2. Yazar: ÖMER ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yapay zekânın bir parçası olan makine öğrenmesinde, büyük veriler diye tabir edilen yüksek miktarlardaki verilerin işlenmesi sonucunda veriler arasında anlamlı ilişkiler bulunmaya çalışılmaktadır. Gelişen teknolojiyle birlikte, kalitesi ve dolayısıyla boyutu artan verinin işlenmesi gün geçtikçe imkânsız hale gelmektedir. Bilim insanları tarafından böyle bir sorunun çözümünde kuantum sistemlerin etkisinden yararlanılarak geliştirilecek teknolojilerin faydalı olabileceği düşünülmektedir. Bu bağlamda; bu çalışmada öncelikle kuantum bilgisayarlar hakkında ve kuantum bilgisayarlarda sürekli-değişken model hakkında kısaca bilgi verilecektir. Daha sonra klasik makine öğrenimi çeşitleri ve bu çeşitlerdeki problemlere getirilen kuantumsal çözümler incelenerek kuantum programlama dilinde kodlama yapılarak kişilerin satın alma davranışlarının kuantum makine öğrenmesi ile tespit edilmesi örneği simüle edilecektir. Bu kuantum simülasyonunda elde edilen sonuçlar, klasik olarak elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
In machine learning which is a part of artificial intelligence, it is tried to find meaningful relationships between the data as a result of processing of large amounts of data called big data. With the advancing technology, processing of data becomes impossible due to increasing quality and its size. It is thought that the technologies to be developed by using the effects of quantum systems in the solution of such problem can be beneficial by scientists. In this context; in this study, firstly brief information about quantum computers and continuous-variable model in quantum computers will be given. Then, classical machine learning types and in these varieties problems' quantum solutions will be examined and sample of buying behavior of people to be detected with quantum machine learning will be simulated by coding in the quantum programming language. The results obtained in this quantum simulation will be compared with the classical results.