Yüksek dayanımlı düşük alaşımlı X65 boru hattı çeliklerinde kaynak bölgesinin mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical properties of welding zone for high strength low alloy X65 pipeline steels
- Tez No: 597325
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Petrol ve doğalgaz boru hattı yapımında kullanılan API çelikleri yüksek dayanımlı düşük alaşımlı çelikler olarak adlandırılmaktadır. Söz konusu çeliklerden beklenen özellikler mukavemetinin, tokluğunun ve kaynaklanabilirliğinin yüksek olmasıdır. Bu çalışma kapsamında termomekanik haddeleme yöntemi ile üretilmiş olan ve API 5L standardına göre kimyasal ve mekanik özellikleri sınırlandırılmış olan YDDA çeliklerinden X65 çeliği elektrik ark kaynak yöntemi ile bazik elektrot kullanılarak birleştirilmiştir. Kaynaklanmış plakaların bir kısmına gerilim giderme ısıl işlemi uygulanmıştır. Tüm deney plakalarının kaynak bölgesine çekme, eğme, çentik darbe testleri ve sertlik ölçümleri uygulanmıştır. Çekme deneyinde en yüksek değer 645 MPa olarak gerilim giderme uygulanmayan plakadan alınmıştır. Gerilim giderme uygulanmış numunelerde de çekme mukavemeti standartları sağlamıştır. Eğme testlerinde ise kaynak bölgesinde herhangi bir hataya rastlanılmamıştır. Çentik darbe enerjisi değeri en yüksek 60 dakikalık gerilim giderme uygulanan numunede 113 J olarak ölçülmüştür. Sertlik sonuçları ise tüm numunelerde kaynak metalinde en yüksek ve ana malzemede en düşük olarak ölçülmüştür. Kaynak metalinde en yüksek gerilim giderme uygulanmamış numunede 247 HV ve en düşük ana malzemede 205 HV olarak ölçülmüştür. Gerilim giderme süresine bağlı olarak kaynak bölgesinde sertliğin azaldığı görülmüştür. Sonuçlara göre kaynaklı plakaya uygulanan 60 dakikalık gerilim giderme işlemi ile optimum mekanik değerlerin alındığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
API steels which are used in oil and gas pipeline constructions are termed as high strength low alloy steels. The considered steels are expected to have high levels of strength, toughness and weldability. In this study, HSLA steels, which were produced by thermomechanical rolling and whose chemical and mechanical properties were restricted in terms of API 5L standard, were combined with X65 steel by electric arc welding method through the use of basic type electrode. Part of the welded plates were subjected to stress relief heat treatment. Tensile, bending, charpy V-notch impact tests and hardness measurements were applied to the welding area of all test plates. The maximum value of the tensile test was 645 MPa. which was gained from the plate with non-heat treatment.Tensile strength standards have also been achieved in samples with heat treatment. In the bending tests, no fault was found in the weld zone. The notch impact energy value was measured as 113 J in the maximum 60 minutes of stress relief. The hardness results were rated as the highest in the weld metal and the lowest in the main material in all samples. The highest stress in the weld metal was measured at 247 HV in the untreated sample and 205 HV in the lowest main material. It was observed that the hardness decreased at the welding zone depending on the stress relieving time. As reported by the results, it was seen that the optimum mechanical values were achieved by 60 minutes stress relieving procedure applied to the welded plate.