Kadıköy Hilâl-i Ahmer Cemiyeti (1912-1922)
Kadıköy Red Crescent Community (1912-1922)
- Tez No: 597335
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL NAMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Hilâl-i Ahmer Cemiyeti, Osmanlı Devleti'nin son döneminde kurulmuş en önemli yardım kuruluşudur. Osmanlı Hilâl-i Ahmer Cemiyeti 22 Ağustos 1864 tarihinde 16 devletin katılımıyla imzalanan Cenevre Sözleşmesi esasları çerçevesinde 14 Nisan 1877 tarihinde kurulmuştur. Cemiyet, 1897 yılında yapılan Türk-Yunan Savaşı'ndan sonra dağılmışsa da II. Meşrutiyet'in ilanından sonra 20 Nisan 1911 tarihinde tekrar kurularak şube sayısını da arttırmıştır. Balkan Savaşları sırasında kurulan Hilâl-i Ahmer Cemiyeti Kadıköy Şubesi, Balkan Savaşları, Birinci Dünya Savaşı ve Milli Mücadele döneminde Kadıköy ve çevresinde etkin faaliyetlerde bulunmuştur. Cephede yaralı asker ve subayların bakımı için çalışan cemiyet Milli Mücadele döneminde ülke genelinde yeniden teşkilatlanarak, halkın yardımlarıyla faaliyetlerini sürdürmüştür. Bu çalışma ile Hilâl-i Ahmer Cemiyeti Kadıköy Şubesinin, Balkan Savaşlarından itibaren, I. Dünya Savaşı ve Milli Mücadele dönemine kadar Kadıköy ve çevresinde savaş esirleri, göçmenlere yardım, sağlık ve mali alanda yapılan yardım ve faaliyetleri ortaya koymak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Red Crescent is the most important support association founded during the last period of the Ottoman Empire. Ottoman Red Crescent Association was founded on April 14th, 1877 within the framework of principles of Geneva Convention which was signed with the participation of 16 nations. Athough the association was dispersed after the 1897 Turk-Greek War, it was reestablished after the Announcement of 2nd Constitutional Period and its number of branches also increased. Red Crescent Kadiköy Branch, which was founded during Balkan Wars, operated effectively in Kadıköy and its vicinity during Balkan Wars, World War I and National Struggle (War of Independence) Period. The association working for the care of the wounded soldiers in the frontlines, was reorganized during the War of Independence and continued its activities with the support of the public. With this study, it was aimed to reveal the activities of Kadıköy Red Crescent Association in terms of prisoners of war, aid to the refugees, aid in the fields of healthcare and finance in and around Kadıköy from its establishment to Balkan Wars, World War I and National Struggle Period.