İstanbul Kadıköy Hilal-i Ahmer Cemiyeti'nin tarihçesi ve1921-1922 yılları faaliyetleri
History of the Red Crescent Association's Istanbul Kadikoy Branch and its activities in 1921-1922
- Tez No: 598280
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCÜMENT BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Türk Kızılayı, dünyaca tanınan bir yardım kuruluşu olup 150. kuruluş yıldönümünü kutlamaktadır. İstanbul'da 11 Haziran 1868'de“Mecruhin ve Marda-yı Askeriyeye İmdad ve Muavenet Cemiyeti”adıyla faaliyete başlayan Kızılay, ilk şubelerinden birini İstanbul Kadıköy'de, Balkan Savaşları (1912-1913) döneminde açmış; ancak uzun soluklu bir faaliyet gösteremeden kapanmıştır. Hilal-i Ahmer Cemiyeti Kadıköy Şubesi 1921 yılında yeniden teşkil edilmiş ve ancak bu dönemden itibaren düzenli bir şekilde yardım faaliyetlerini sürdürebilmiştir. Bu tez, Hilâl-i Ahmer Cemiyeti Kadıköy Şubesi'nin tarihçesi ile 1921-1922 yılları faaliyetlerini ele almaktadır. Hilâl-i Ahmer Cemiyeti'nin İstanbul'da ilk şubelerinden biri olan Kadıköy Şubesi'nin kuruluşu ve faaliyetleri; 1923 yılında yayınlanmış olan“Kadıköy Hilâl-i Ahmer Cem'iyeti'nin Tarihçesi ve Hülâsa-i İcraatı (1337-1338)”isimli eserden hareketle incelenmiştir. Öncelikle; bölümde yapılan değerlendirme ve elde edilen sonuçlara ek olarak, tarafımızdan yapılmış olan transkripsiyon metni ile metnin tıpkıbasım (orijinal) fotoları da tezin arkasına eklenmek suretiyle, araştırmacıların kullanımına sunulmuştur. Tez, Osmanlı Devleti'nin son yılları ile Cumhuriyet'e geçiş sürecinde Hilâl-i Ahmer Cemiyeti Kadıköy Şubesi'nin bağış ve yardım faaliyetleri ile aynı zamanda İstanbul şehir tarihinde Kadıköy semt teşkilatı hakkında bilgiler vererek dönemin sosyal yaşamına da ışık tutma amacındadır.
Özet (Çeviri)
Turkish Red Crescent is a globally reknown aid organization, and is currently celebrating 150th kitabın, Latin harflerine çevrilmesi yoluna gidilmiş ve tam transkripsiyonu yapılmıştır. Üç ana anniversary of its foundation. Originally founded with the name“Mecruhin ve Marda-yı Askeriyeye İmdad ve Muavenet Cemiyeti,”one of Turkish Red Crescent's first branches was inaugurated in Istanbul's Kadıkoy district during The Balkan Wars (1912-1913), but this branch was closed after brief operations. Hilal-i Ahmer Association Kadıkoy Branch was reopened in 1921 and the organization has possible to run uninterrupted operations from thereon. The subject matter of this thesis is the history of Hilal-i Ahmer Association Kadıkoy Branch's history and its operations during 1921-1922. This period is reviewed through the book dated 1923, titled“Kadıköy Hilâl-i Ahmer Cem'iyeti'nin Tarihçesi ve Hülâsa-i İcraatı (1337-1338)”Primarily, the book has been translated into the Latin alphabet and has been fully transcribed. In addition to the evaluation and findings of the first three main chapters, the exact (original) copy of the transcribed text is annexed and presented for researchers to make use of. The thesis sheds light to donation and aid operations of Hilal-i Ahmer Association Kadıkoy Branch during the final years of the Ottoman Empire, as well as during the Republican transition period. It also shed light on the period's social life by means of providing information on Kadıkoy district organization within the context of Istanbul's urban history.