Spor bilimleri öğrencilerinin kişilik özellikleri ile akademik erteleme davranışları arasındaki ilişki
The relationship between the personality traits and academic procrastination behavior of sport science students
- Tez No: 597338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN HERGÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı; Spor Bilimleri öğrencilerinin kişilik özellikleri ile akademik erteleme davranışları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma ilişkisel tarama modeliyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği ve Antrenörlük Eğitimi bölümü öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemini ise bu evren içerisinden kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 52 kadın ve 169 erkek olmak üzere toplamda 221 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, John, Donahue ve Kentle (1991) tarafından geliştirilen Türkçe uyarlaması Evinç (2004) tarafından yapılan“Beş Faktör Kişilik Envanteri”(The Five Factor Personality Inventory) ve Çakıcı (2003) tarafından geliştirilen“Akademik Erteleme Davranışı”ölçeği ve araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”ile toplanmıştır. Toplanan verilere betimsel istatistikler, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi ve person korelasyon analizleri uygulanmıştır. Veriler SPSS 21.0 paket program aracılığıyla çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre spor bilimleri öğrencilerinin sınıf düzeyine göre kişilik özellikleri alt boyutları olan dışa dönüklük ve yumuşak başlılıkta anlamlı farklılıklar elde edilmiştir (p.05). Kişilik özellikleri alt boyutu olan deneyime açıklık ve öz disiplin ile akademik başarı arasında pozitif yönde anlamlı ilişki tespit edilmiştir (p.05). Akademik erteleme davranışı puanı ile akademik başarı arasında ise anlamlı ilişki elde edilmemiştir (p>.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between personality traits and academic procrastination behaviors of sports science students. The research was conducted with relational screening model. The population of the study consists of the students of Physical Education and Sports Teaching and the department of Coaching Education of Sakarya University of Applied Sciences. The sample consists of 221 students (52 females and 169 males) who were selected from the population with convenience sampling method. The data of the research was collected with“The Five Factor Personality Inventory”, developed by John, Donahue and Kentle (1991) and adapted to Turkish by Evinc (2004), and“Academic Procrastination Behavior”scale, developed by Cakici (2003), and“Personal Information Form”, created by the researcher. Descriptive statistics, independent groups t-test, one-way variance analysis and Pearson correlation analysis were applied to the collected data. The data were analyzed by SPSS 21.0 package program. According to the findings of the study, there were significant differences, according to class level of the students of sports sciences, in extraversion and dovishness, which are sub-dimensions of personality traits (p .05). There was a positive significant relationship between openness to experience and self-discipline sub-dimensions of personal traits and academic achievement (p .05). There was no significant relationship between academic procrastination score and academic achievement (p> .05).