İki Verbascum türünün antimikrobiyal ve antibiyofilm aktivitelerinin araştırılması
Investigation of antimicrobial and antibiofilm activities of two Verbascum species
  1. Tez No: 597359
  2. Yazar: MEHMET GÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCİHAN HACIOĞLU DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Biology, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırmada, Verbascum pinnatifidum Vahl. ve Verbascum antinori Boiss. & Hedr. bitki türlerinden elde edilen etanol, metanol, aseton ve etil asetat ektraktlarının bazı test mikroorganizmalarına karşı (Escherichia coli NRRL B-3704, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Proteus vulgaris ATCC 13315, Acinetobacter baumanii ATCC 19606, Bacillus subtilis ATCC 6633, Staphylococcus aureus ATCC 25923, Staphylococcus haemolyticus ATCC 43252, Candida albicans ATCC 10231) antimikrobiyal ve antibiyofilm aktiviteleri araştırılmıştır. Bulgularımıza göre V. pinnatifidum bitkisinin P. aeruginosa ATCC 27853 test bakterisine, V. antinori bitkisinin ise P. aeruginosa ATCC 27853 ve A. baumanii ATCC 19606 bakterilerine karşı yüksek antibakteriyel aktiviteye sahip olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte her iki bitki türünden elde edilen ekstraktların B. subtilis ATCC 6633, P. aeruginosa ATCC 27853, P. vulgaris ATCC 13315, S. aureus ATCC 25923 ve S. haemolyticus ATCC 43252 bakterilerine karşı önemli bir biyofilm giderici özellik taşıdıklarıda belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, antimicrobial and antibiofilm activities of ethanol, methanol, acetone and ethyl acetate extracts from Verbascum pinnatifidum Vahl. and Verbascum antinori Boiss. & Hedr.plant species were investigated against some test microorganisms (Escherichia coli NRRL B-3704, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Proteus vulgaris ATCC 13315, Acinetobacter baumanii ATCC 19606, Bacillus subtilis ATCC 6633, Staphylococcus aureus ATCC 25923, Staphylococcus haemolyticus ATCC 43252, Candida albicans ATCC 10231). According to our findings, it wasdetermined that V. pinnatifidum has high antibacterial activity against P. aeruginosa ATCC 27853 and V. antinori has high antibacterial activity against P. aeruginosa ATCC 27853 and P. aeruginosa ATCC 27853 and A. baumanii ATCC 19606 bacteria. However, extracts from both plant species were determined to be an important biofilm inhibitor against B. subtilis ATCC 6633, P. aeruginosa ATCC 27853, P. vulgaris ATCC 13315, S. aureus ATCC 25923 and S. haemolyticus ATCC 43252 bacteria.