Beydili-Çamalan (Nallıhan) arasında kalan bölgenin florası
Flora of the region between Beydili and Çamalan
- Tez No: 597371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERKAN UZUNHİSARCIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Araştırma yapılan alan; Ankara ilinin kuzey batısında, Karadeniz bölgesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Alan Davis'in kareleme sistemine göre A3 Karesi içerisindedir. Alanda 2014-2017 yılları arasında yapılan arazi çalışmaları sonucunda 592 bitki örneği toplanmış, yapılan teşhisler sonucunda 64 familyaya ait 337 tür ve tür altı seviyede takson tespit edilmiştir. Toplam 26 takson Türkiye için endemiktir. Endenizm oranı %7,78'dir. Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı; 27 adet Avrupa-Sibirya Elementi (%8,08), 40 adet İran-Turan Elementi (11,97), 52 adet Akdeniz Elementi (15,56), 215 tanesi (%64,37) ise geniş yayılışlı veya fitocografik bölgesi belli olmayanlar şeklindedir
Özet (Çeviri)
Research field is located in northwest of Ankara province, and within the border of Black Sea Region. Field is located in A3 square for Davis's quadrature system. As a result of the field works that were made between 2014-2017, 592 plant specimen were collected, and as a result of the identification, 337 species and subspecies taxa belonging to 64 families were identified. A total of 26 taxa are endemic for Turkey. Endemism rate is 7,78%. Distribution of these taxa according to phytogeographical regions is as follows: 27 of them Euro-Siberian element (8,08%), 40 of them Irano-Turanian element (11,97%), 52 of them Mediterranean element (15,56%), 215 (64,37%) of them are wide spread or whose phytogeographical regions are uncertain.