Beydili aşireti
Beydili tribe
  1. Tez No: 489203
  2. Yazar: MEHMET NURİ ŞANDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EYİCİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Yirmi dört Oğuz boyundan biri olan Beydililer, Harezmşah Devleti'ni kurdu. Ayrıca Safevi ve Akkoyunlu Devletleri ile Dulkadir Beyliği'nin kurulmasında etkili oldu. Aslen Orta Asyalı olan Beydililer, 1200'lü yıllarda Anadolu'ya geldi. Anadolu'ya yerleşen Beydili Aşireti ve ona tabi oymaklar, Osmanlı Devleti'nde zorunlu iskâna tabi tutuldu. Bu iskânlardan biri 1691 yılında yapılan Rakka iskânıydı. Bu zorunlu iskâna uymak istemeyen bazı Beydili oymakları yerleştirildikleri bölgelerden kaçarak farklı yerlere dağıldı. Osmanlı Devleti, kaçan bu aşiret mensuplarını tekrar iskân bölgesine yerleştirmek için çeşitli tedbirler aldı. Alınan bu tedbirlere rağmen Beydili Aşireti'ne mensup bazı oymak ve aileler iskân bölgelerinden kaçmaya devam etti. İskan bölgelerinden kaçan Beydililer, gittikleri yerlerdeki yaşam tarzlarına ve kültürel yapıya uyum sağladı. Bundan dolayı o bölgelerde varlıklarını XXI. yüzyıla kadar sürdürdü. XXI. yüzyılda Beydili Aşireti'ne mensup aileler Ankara, Ağrı, Adıyaman, Çorum, Denizli, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, Kars, Karaman, Karabük, Mardin, Mersin, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Yozgat gibi illerde varlıklarını devam ettirdi.
Özet (Çeviri)
Beydili tribe was one of the twenty four Oghuz Tribe and established Khorezm State. Additionally, this tribe was effective in forming Safavid and Akkoyunlu State, as well as Dulkadir Principality. The origin of Beydili tribe was Central Asia. The tribe immigrated to Anatolia in 1200s. Beydili Tribe and associated clans who were settled to Anatolia were subjected to mandatory settlement of Ottoman Empire. One of these settlements was the Rakka settlement in 1691. Certain Beydili clans who refused to comply with this mandatory settlement had escaped and spread to different regions. Ottoman Empire has taken certain precautions to resettle these clan and tribe members. In spite of the precautions, clans and families of Beydili Tribe continued to escape from these regions. Beydili people who escaped from settlement regions had complied with life style and cultural structure of the regions they have settled. Therefore, they continued to exist in these regions until XXIst century. In XXIst century, the families of Beydili Tribe continued to live in states such as Ankara, Agri, Adiyaman, Corum, Denizli, Erzurum, Erzincan, Gumushane, Gaziantep, Isparta, Igdir, Karaman, Karabuk, Kars, Mersin, Mardin, Sivas, Samsun, Sanliurfa, Yozgat.