30-40 yaş arası kadınlarda vücut kitle indeksinin tibiofemoral eklem aralığı üzerine etkisi
The effect of body mass index on tibiofemoral joint spacing in women between 30-40 years
  1. Tez No: 597375
  2. Yazar: BAYRAM EN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR KARACA SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günlük yaşam aktivitelerini normal şekilde yerine getirebilmek için diz ekleminde tam ekstansiyon ve en az 117° lik fleksiyon hareketinin yapılabilmesi gereklidir. Obezite, yük taşıyan eklemlerde özellikle diz ekleminde ortaya çıkan hastalıklar için bir risk faktörüdür ve normal eklem hareketlerinin (ROM) kısıtlanmasına neden olmaktadır. Biomekanik teoriye göre obezite sonucunda diz eklemine aksiyal tekrarlı yüklenmeler olur ve bu durum kıkırdak yıkımını ve subkondral kemikteki bozulmayı artırır. Çalışmamızda sağlıklı kadınlarda obezitenin diz eklem aralığı genişliği ve normal eklem hareketleri üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza 30-40 yaş aralığında, premenopoz dönemde olan, 21 obez ve 21 sağlıklı kadın katıldı. Diz eklemi radyografi çekimleri DRS marka highlight 1000 DR model x-ray cihazı ile gerçekleştirildi. Ayakta (yüklü) yapılan çekimlerde, katılımcılardan her iki ayağa da eşit miktarda ağırlık vermeleri istendi. Yatarak (yüksüz) yapılan çekimler, sırt üstü yatış pozisyonunda gerçekleştirildi. Diz eklem aralığı, radyografi görüntüleri üzerinde, eklemin medial ve lateral kompartmanından ve eklem aralığının en dar mesafesinden ölçüldü. Normal eklem hareketleri ise gonyometre ile ölçüldü. Normal eklem hareketleri, aktif ve pasif olarak sağ ve sol diz eklemi için ayrı ayrı yaptırıldı. Sağlıklı kadınların Vücut Kitle İndeksi (VKİ) ortalaması 20,91±2 kg/m2, obez kadınların ise 34,43±4,5 kg/m2 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
It is required full extension and at least 117 ° flexion action in the knee joint to perform daily activities. Obesity is a risk factor for load-bearing joints, especially diseases that occur in the knee joint and it causes normal range of motions (ROM) to be restricted. According to biomechanical theory, as a result of obesity, axial repetitive loads occur on the knee joint which increases cartilage destruction and subchondral bone deterioration. Our aim is to investigate the effect of obesity on normal range of motions and knee joint space with in healthy women. 21 non-obese and 21 obese pre-menopausal healthy women 30–40 years of age were participated in our study. Knee joints radiographies were done using DRS brand highlight 1000 DR x-ray device. Radiographies performing on stand (loaded), participants were asked to weight in equal amounts in both legs. In lying down (unloaded), radiographies were performed in the supine position. Knee joint's space were measured on radiographic images, from the medial and lateral compartments of the joint and from the narrowest distance of the joint space. ROM were measured using a universal goniometer. Measurements of the active and passive ranges of motion were made for the right and left knee joints separately. Mean value of Body Mass Index was 20,91±2 kg/m2 in non obese women and 34,43±4,5 kg/m2 in obese women.