A study on dual-band reflectarray antennas and reconfigurable terahertz delay lines using NEMS switches
Çift bantlı yansıtıcı dizi anten ve NEMS anahtarları kullanılarak ayarlanabilir terahertz gecikme hatları tasarımı
  1. Tez No: 597376
  2. Yazar: TUĞBA KEMİKSİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tezde, kapasitif Nano-Elektro-Mekanik Sistemler anahtarları kullanılarak ayarlanabilir terahertz sahte yüzey plazmonu polariton gecikme hatları tasarlanmış ve doğrusal polarize çift bantlı yansıtıcı dizi anten tasarımında birim eleman olarak kullanılmak üzere iç içe geçmiş çift yarıklı halka rezonatörü analiz edilmiştir. İlk olarak, parametre analizinin ışığında yapılan simülasyon sonuçlarına göre halkalar arası boşluk, halka genişliği ve halkaların dış yarıçapı seçilmiştir. Asıl amaç, doğrusal polarize bir besleme sistemi tarafından beslenen çift bantlı yansıtıcı dizi anten birim hücrelerinin tasarlanmasıdır. İkinci olarak, parametre analizine göre tasarlanan yarık halkalar iç içe yerleştirilerek çift yarıklı halka rezonatörü elde edilir. Çift yarıklı halka rezonatörü 8.23 ve 12.4 gigahertz frekanslarında çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Tasarlanan halkalar döndürülerek ve dış yarıçap, dış ve iç halkaların halka boşlukları gibi fiziksel parametreleri değiştirilerek 360 derece faz farkı elde edilmiştir. Son olarak, ayarlanabilir sahte yüzey plazmonu polaritonunun tasarımı, 10 μm genişliğinde Nano-Elektro Mekanik Sistemleri anahtarları kullanılarak gerçekleştirilir. Ayarlanabilir sahte yüzey plazmon polariton, 300 Gigahertz'de çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Nano-Elektro-Mekanik Sistemler anahtarlarının açık ve kapalı olduğu sahte yüzey plazma polariton yapıları arasında 45, 90 ve 135 derecelik faz farklarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the reconfigurable terahertz spoof surface plasmon polariton delay lines using capacitive Nano-Electro-Mechanical Systems switches have been designed and nested double split ring resonator for linearly polarized dual band reflectarray have been analyzed. Firstly, in the light of the parameter analysis, ring gap, ring width and outer radius of ring values are selected according to the simulation results. The main goal is to design unit cells of dual band reflectarray antenna fed by a linearly polarized feeding system. Secondly, split rings designed according to parameter analysis are nested and Double Split Ring Resonator is obtained. Double Split Ring Resonator is designed to operate 8.23 and 12.4 gigahertz. 360 degree phase difference is obtained by rotating the designed rings and changing the physical parameters such as outer radius, ring gap of outer and inner rings. Finally, the design of reconfigurable spoof surface plasmon polariton are implemented by using Nano-Electro-Mechanical Systems switches with a width of 10 micrometer. Reconfigurable spoof surface plasmon polariton is designed to operate 300 gigahertz. 45, 90 and 135 degree phase differences between the spoof surface plasmon polaritons structures where the switches are in up and down-states have been reached.