Kamusal alan kavramının 2000-2015 yılları arası yönetim binaları ulusal mimari proje yarışmaları özelinde değerlendirilmesi
Evaluation of the public space concept for national architectural project competitions of management buildings between 2000-2015
  1. Tez No: 597377
  2. Yazar: MUHAMMED TARIK MERMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR DİNÇ KALAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Kamusal alan kavramının üretilen projelerde fikir aşamasından sonuç ürüne ve ürün sonrası eleştirel metinlere kadar söylemsel düzeyde tartışıldığı bilinmektedir. Tez kapsamında bu farklı ve çeşitli söylemlerde yer tutan kamusal alan kavramının mimari proje yarışmaları birincilik ödülü proje önerileri üzerinde ne derece yer tuttuğu, nicel ve nitel okumalar yapılarak somut bulgulara dönüştürülmüştür. Önerilen proje okuma yöntemi, kavramın öneri proje verileri üzerinden dijital ortama aktarılarak sayısal oranlarının hesaplandığı nicel yöntem ve literatür taramasında belirlenen kamusal alan sınıflandırmalarına göre yapılan nitel okuma olmak üzere iki başlıkta ele alınmıştır. Nicel okuma içerisinde proje vaziyet planı üzerinden kentsel mekan-kamusal alan ilişkisi kat planları ve cepheler üzerinden ise yapı bazında kamusal alan oranları hesaplanmıştır. Nitel okuma kapsamında ise proje verileri görsellerle desteklenmiş ve parçalı-geçişli-doğrudan-bütüncül kamusal alan yorumları ortaya çıkarılmıştır. Her projenin detaylı okuma sonuçları tablolaştırılarak son dönem yarışmaları üzerinden kavramın nicel ve nitel raporları çıkarılarak sonuç yargıları ve eleştirel öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Beginning with the general definitions and expressions of the concept of public space, the relationship with the architectural environment has been studied in the literature review. It is known that the concepts produced in the concept are discussed at the discourse level from idea step to final product and critical post-product texts. Within the scope of thesis, the architectural project competitions of the concept of public space, which takes place in these different and varied discourses, have been transformed into concrete findings by making quantitative and qualitative readings on how the first prize is placed on the project proposal. The proposed project reading method is discussed in two parts as the quantitative method by which numerical ratios are calculated by transferring the concept to the digital medium over the project proposal data and qualitative reading according to the public space classifications determined in the literature search. In quantitative reading, urban space-public area related flor plans are calculated on the basis of the project site plan and public space rates on the building basis are calculated on the facades. In the scope of qualitative reading, the project data are supported with visuals, and the segmented-transitive-direct-integrated public domain interpretations are revealed. The results of detailed reading of each project are tabulated and quantitative and qualitative reports of the concept are extracted from the final competitions and the final judgments and critical suggestions are introduced.