Kronik periodontitisli bireylerde cerrahi olmayan periodontal tedavinin endojen anti-inflamatuar lipid mediatör düzeyleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Effect of non-surgical periodontal treatment on endogenous anti-inflammatory lipid mediators in patients with chronic periodontitis
- Tez No: 597378
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN GÖKMENOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı periodontal sağlıklı ve kronik periodontitisli bireylerde DOS ve tükürük lipoksin A4 (LXA4), prostaglandin E2 (PGE2) ve lökotrien B4 (LTB4) seviyelerini tespit etmek ve bu seviyelerin klinik parametreler ile ilişkisini karşılaştırmaktır. Ayrıca, kronik periodontitisli bireylerde cerrahi olmayan periodontal tedavi sonrası bu mediatörlerin seviyelerini yeniden değerlendirerek, periodontal tedavinin LXA4 seviyeleri üzerindeki etkisini PGE2 ve LTB4 seviyeleri ve klinik parametreler ile karşılaştırarak belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 10 kronik periodontitisli (KP) ve 10 periodontal sağlıklı olmak üzere toplam 20 birey dahil edildi. Tüm bireyler için plak indeksi (PI), gingival indeks (GI), sondlama derinliği (SD) ve klinik ataşman seviyesi (KAS) indekslerini içeren klinik parametreler kaydedildi. Tüm bireylerden çalışma başlangıcında dişeti oluğu sıvısı (DOS) ve tükürük örnekleri alındı. Kronik periodontitisli (KP) bireylerden cerrahi olmayan periodontal tedaviyi takiben 1. ayda DOS ve tükürük örnekleri alımı ile birlikte klinik indeks ölçümleri tekrarlandı. Bireylerin DOS ve tükürükteki PGE2, LTB4 ve LXA4 seviyeleri ELISA ile yöntemi ile değerlendirildi. Bulgular: KP grubunda tedavi sonrası tüm klinik parametrelerde iyileşme gözlendi (p0.05). Tükürük LTB4 seviyelerinde hem sağlıklı grup ile KP grup arasında, hem de tedavi sonrasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmedi (p>0.05). DOS PGE2, LTB4 ve LXA4 konsantrasyon değerleri KP grubunda tedavi sonrasında anlamlı yükselme gösterirken (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the levels of lipoxin A4 (LXA4), prostaglandin E2 (PGE2) and leukotriene B4 (LTB4) in gingival crevicular fluid (GCF) and saliva and to compare the relationship of these levels with clinical parameters in individuals with periodontal healthy and chronic periodontitis. In addition, we evaluted the levels of these mediators after non-surgical periodontal treatment in patients with chronic periodontitis, and compared the effect of periodontal treatment on LXA4, PGE2 and LTB4 levels. Materials and Methods: A total of 20 subjects, 10 patients with chronic periodontitis (CP) and 10 periodontally healthy individuals were included in the study. Clinical parameters including plaque index (PI), gingival index (GI), probing depth (PD) and clinical attachment levels (CAL) were recorded for all subjects. GCF and saliva samples were obtained at the beginning of the study from all individuals. GCF and saliva samples were re-collected from patients with CP at 1 month after non surgical periodontal therapy and clinical index measurements were repeated. PGE2, LTB4 and LXA4 levels of GCF and saliva samples were investigated by ELISA. Results: All clinical parameters were improved in the CP group after treatment (p 0.05). There was no statistically significant difference between salivary LTB4 levels in healthy and CP group and also before and after treatment in CP group (p0.05).