Akut submaksimal egzersizden sonra ortaya çıkan oksidan stres ve hemoreolojik etkileri
After acut submaximal exercise oxidan stress and hemorheologic effects
- Tez No: 59739
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ERBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
55- VI. ÖZET AMAÇ: Düzenli egzersiz yapan ve sedanter bireylerde submaksimal egzersiz önce ve sonrası kalp hızı, eritrosit MDA, GPx düzeyleri ve hemoreolojik parametreler (eritrosit agregasyonu, eritrosit deformabilitesi ve kan fibrinojen düzeyi) araştırıldı. MATERYAL VE METOD: Sekiz sağlıklı, düzenli egzersiz yapan erkek atlet (ortalama yaş: 22.4±2.3) ve kontrol grubu olanakta düzenli egzersiz yapmayan sekiz sadenter erkeğe (ortalama yaş: 20±1.7) 30 dakika süreyle submaksimal (V02max %75) egzersiz yaptırıldı. Submaksimal egzersizin şiddetini belirlemek için Astrand-Ryhming testi kullanıldı. Egzersizden önce ve hemen sonra kan örnekleri alındı. Atletlerde ve kontrol grubunda egzersiz öncesi ve sonrası değerler varyans analizi ve student t testi ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
56- VII. ABSTRACT PURPOSE: Heart rate, erythrocyte MDA, GPx levels and hemorheologic parameters (erythrocyte aggregation, erythrocyte deformability, blood fibrinogen levels) were investigated in the blood drawn before and after submaximal exercise in sedentary and regularly trained subjects. MATERIALS AND METHODS: Eight healty, regularly exercising male athletes (mean age 22.4±2.3) and eight healty (not regularly exercising) sedentary males as the control group (mean age 20±1.7) were performed submaximal exercise (V02max 75%). for 30 minutes. Astrand-Rhyming test were used to determine the intensity of submaximal exercise. The blood sample were collected at rest and just after the submaximal exercise. Results before and after exercise in athletes and control group were evaluated by variance analysis and student t test.