Gümüşhane ilindeki yeni yapılaşma alanlarının bulanık mantık ile belirlenmesi
Determination of new building areas in Gümüşhane by fuzzy
- Tez No: 597394
- Danışmanlar: PROF. BASRİ ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Ülkemizde inşaat alanlarının seçiminde pek çok problem ile karşılaşılmaktadır. Bazen inşaat yapanlar yapıların satılmayıp ellerinde kaldığından şikâyet ederken, bazen de yapı satın almak isteyenler istedikleri gibi yapı bulamadığı için alamadığından şikâyetçidirler. Bu arz talep dengesizliğinin belki de en önemli nedenlerinden birisi doğru inşaat alanlarının belirlenememesidir. Özellikle arazi bakımından küçük dağlık kentlerde bu durum daha belirgin olmaktadır. Türkiye'de arazi şartlarının zor ve sınırlı olduğu illerden birisi Gümüşhane'dir. Bu nedenle çalışma Gümüşhane ilinde bulunan inşaat alanları arasından ideal olan inşaat alanın belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma sürecinde ilk olarak literatür taraması yapılmış ve bu tarama sonucunda inşaat alanı seçiminde nelerin önemli görüldüğü değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmenin ardından yapı alanları seçimine yönelik bir form oluşturulmuştur. Ardından Gümüşhane ilinde inşaat işleri ile uğraşan 3 katılımcıyla görüşülerek inşaat alanları ile ilgili nelerin önemli olduğuna dair görüşleri alınmıştır. Alınan görüşlerde literatürde bulunmayan maddeler forma eklenmiştir. Form Türk Dili alanında uzman bir eğitimciye inceletilerek maddelerin anlaşılır olup olmadığı incelenmiştir. Yapılan inceleme sonucunda gerekli düzeltmeler yapılmış ve forma son hali verilmiştir. Form Gümüşhane ilinde inşaat işi ile uğraşan (yap-sat türünde) 22 kişiye uygulanmıştır. Bu kişilerden alınan görüş doğrultusunda önem düzeyleri sıralanmış ve en önemli 10 kriter belirlenmiştir. Ardından Gümüşhane ilinde inşaat için uygun farklı beş bölge belirlenmiştir. Bu bölgeler alternatifler olarak ele alınarak her bir kriterin gerçek değeri üzerinden TOPSİS metodu kullanılarak ideal inşaat alanı seçilmiştir. Yapılan hesaplama sonucunda en ideal inşaat alanının [A2] alternatifi olduğu belirlenmiştir. Bu alternatif Gümüşhane ili Karşıyaka Mahallesinde bulunan (Ada: 610 Parsel: 17-18-41-42) henüz üzerinde herhangi bir yapının olmadığı alandır.
Özet (Çeviri)
Many problems are encountered in the selection of construction sites in our country. Sometimes the builders complain that the structures are not sold, but sometimes those who want to buy them complain that they cannot find them as they do not. Perhaps one of the most important reasons for this supply and demand imbalance is the inability to identify the right construction sites. This situation becomes more evident especially in small mountainous cities in terms of land. In Turkey it is one of the provinces where the terrain is difficult and limited Gümüşhane. Therefore, the study was carried out to determine the ideal construction site among the construction sites in Gümüşhane. In the study process, first of all, literature review was conducted and what was considered important in the selection of construction site was evaluated. Following this assessment, a form for building site selection was created. Then, 3 participants engaged in construction works in Gümüşhane province were interviewed and their opinions on what is important about the construction sites were obtained. In the comments received, items not included in the literature were added to the form. The form was examined by an expert educator in the field of Turkish Language and whether the items were understandable. As a result of the examination, necessary corrections were made and the form was finalized. The form was applied to 22 people who were engaged in construction work (build-sell) in Gümüşhane. According to the opinions received from these people, the importance levels were listed and the 10 most important criteria were determined. Then five different regions suitable for construction were determined in Gümüşhane province. These areas were considered as alternatives and the ideal construction area was selected using the TOPSIS method over the actual value of each criterion. As a result of the calculation, it was determined that the most ideal construction area [A2] is an alternative. This alternative is located in Karşıyaka District of Gümüşhane Province (Island: 610 Parcel: 17-18-41-42).