Eksenel akılı kalıcı mıknastıslı motor tasarımı ve yapay sinir ağlarıyla optımizasyonu
Axial flux permanent magnet motor design and optimization by using artificial neural networks
- Tez No: 597395
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Eksenel akılı sürekli mıknatıslı motorlar yüksek verim, düşük hızda yüksek moment ve yüksek güç yoğunluğu sağlayabilme özelliklerinden dolayı üzerinde çalışılan önemli bir konudur. Bu çalışmada eksenel akılı sürekli mıknatıslı motorların tasarımı için gerekli aşamalar gösterilmiştir. ANSYS Maxwell paket programında eksenel akılı sürekli mıknatıslı motorum analizleri yapılmış ve motorun en yüksek verimde çalışmasını sağlayacak değerler karşılaştırılmıştır. ANSYS Maxwell programından alınan dizayn parametre değerleri ile yapay sinir ağı (YSA) sistemi kurulup, eğitilen yapay sinir ağıyla en verimli dizayn parametreleri bulunmuştur. Maxwell programında çıkan verilerle , yapay sinir ağlarının sonuçları karşılaştırılıp, optimum çalışma dizayn parametreleri ortaya konmuştur. Seçilen en verimli dizayn parametreleri ANSYS Maxwell 3D dizayna aktarılıp vuruntu momenti incelenmiştir ve vuruntu momentini azaltacak dizayn çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Axial flow permanent magnet motors have high efficiency, high torque at low speed and high power density is an important issue that has been studied over. In this study, the steps required for the design of axial flow permanent magnet motors are shown. Analyzes were made in the ANSYS Maxwell program and values were compared to ensure that the engine runs at peak efficiency. An artificial neural network system was designed for design parameters and these design parameters were tested on artificial neural networks. The results of ANSYS Maxwell's program are compared with the results of artificial neural networks, and optimal working design parameters are presented. The most efficient design parameters were submitted to the ANSYS Maxwell 3D design, and the cogging torque was examined and design modifications were carried out to reduce the cogging torque which has negative effects on the motor performance.