Modified hermite transformation for speech coding
Ses kodlama için değiştirilmiş hermite dönüşümü
- Tez No: 597396
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARIK ORANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, ses kodlama için değiştirilmiş Hermite dönüşümü, Discrete Cosine dönüşümüne göre daha iyi enerji yoğunluğuna sahiptir ve hesaplamalarda daha fazla kolaylık sağlar. Önce değiştirilmiş hermite dönüşümü, nicemlenmiş ses sinyaline uygulanmıştır. Sonra dönüşüm katsayıları bir sıkıştırma elde edebilmek için nicemleyici devreye sokulmuştur. Son olarak kodlanan ses örnekleri iletişim kanalından gönderilmiştir. Tez içerisinde ikinci bölümde dönüşüm kodlama metodu anlatılmıştır. Üçüncü bölümde değiştirilmiş Hermite dönüşümü hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde adaptif dönüşüm kodlama methodu anlatılmıştır. son bölümde ise ortogonal dönüşümlerin karşılaştırılması hakkında bazı tanımlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have implemented the Modified Hermite Transform for coding digitized speech samples. Hermite Transform yields energy compaction features close to DCT and is computationally much less complex than DCT. First, Modified Hermite Transform is applied to digitized speech samples. Next, transform coefficients are scalarly quantized to yield compressed speech data. Lastly, coded speech samples are transmitted over the communication channel. This thesis is presented as follows. In the second chapter transform coding isi presented in the broad sense and previous results are given. In the third chapter, the Modified Hermite Transform is introduced. In chapter four adaptive transform coding is presented. Finally in the last chapter a comparitive study of the orthonormal transforms is presented.