Hızlı maksiller genişletme veya alternatif hızlı maksiller genişletme ve daraltma yöntemi sonrası ortopedik yüz maskesi uygulanan bireylerde, hava yolu değişikliklerinin üç boyutlu karşılaştırılması
Three dimensional comparison of pharyngeal airway and maxillary sinus changes in rapid maxillary expansion or alt-ramec protocol followed by facemask
- Tez No: 597405
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFE NURAY YILMAZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Amaç : Bu retrospektif çalışmanın amacı, hızlı maksiller genişletme (HMG) veya alternatif hızlı maksiller genişletme ve daraltma yöntemi (Alt-RAMEC) sonrası yüz maskesi tedavisi gören Sınıf III maksiller retrognati vakalarında, faringeal hava yolu ve maksiller sinüs hacim değişikliklerinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) ile karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem : Marmara Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Ortodonti Anabilim Dalı arşivinden 2006-2016 yılları arasında HMG sonrası yüz maskesi ile tedavi edilen 8 erkek, 12 kız (ortalama yaş:10,1 yıl) ve Alt-RAMEC yöntemi sonrası yüz maskesi ile tedavi edilen 10 erkek, 10 kız (ortalama yaş:9,74 yıl) toplam 40 hasta seçilerek çalışma grubu oluşturulmuştur. Tüm hastalar aktif büyüme döneminde olup maksiller retrognatiye sahip iskeletsel Sınıf III bireylerdir. Hacimsel ve iskeletsel değişiklikler tedavi başında ve sonunda alınan KIBT görüntüleri kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim : The aim of this study is to evaluate the pharyngeal airway and maxillary sinus volume changes using cone beam computed tomography (CBCT) after rapid maxillary expansion (RME) or alternative rapid maxillary expansion and constrictions (Alt-RAMEC) protocol followed by facemask in skeletal Class III patients with maxillary retrognatism. Material and Methods: Patients treated between the years of 2006-2016 in Marmara University, Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics were selected from the archive. Eight male, 12 female (mean age 10,1 years) patients treated with RME followed by facemask and 10 male, 10 female (mean age 9,74 years) patients treated with Alt-RAMEC protocol followed by facemask, totally 40 patients were included. All patients were in active growth period and had skeletal Class III maloclusion due to maxillary retrognathism. Volumetric and skeletal changes were assessed by CBCT images taken initially and at the end of the treatment.