Çocukluk çağı örselenmelerindeki savunma mekanizmaları ve duygu düzenleme güçlüğünün borderline ve narsisistik kişilik örgütlenmeleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of defense mechanisms and difficulties in emotion regulation in childhood trauma on the borderline and narcissistic personality organizations
  1. Tez No: 597413
  2. Yazar: AYKUT BORA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BELMA GÖLGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu çalışmanın amacı; çocukluk çağında maruz kalınan fiziksel, cinsel ve duygusal kötüye kullanım ve ihmal yaşantılarının, borderline ve narsisistik kişilik örgütlenmeleri ile arasındaki ilişkinin incelenmesi ve bu ilişkide savunma mekanizmaları ile duygu düzenleme güçlüğünün etkili olup olmadığının araştırılmasıdır. Araştırmanın örneklemi, 349'u kadın, 181'i erkek olmak üzere 530 kişiden oluşmaktadır. Katılımcıların yaş ortalaması 32.11 yaş olup (SS: 10.01) yaş aralığı 18-65 yaştır. Çalışma kapsamında araştırmacılar tarafından hazırlanan Görüşme Formu, Çocukluk Çağı Örselenme Yaşantıları Ölçeği, Borderline Kişilik Envanteri, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği, Narsistik Kişilik Envanteri ve Savunma Biçimleri Testi kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS_20 (Statistical Package for Social Sciences) istatistik programından yararlanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Ki Kare Analizi testi, Independent Sample t testi, korelasyon, doğrusal ve hiyerarşik regresyon analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between physical, sexual, emotional abuse and neglect experiences in childhood and borderline and narcissistic personality organizations and to investigate whether the defense mechanisms and difficulties in emotion regulation are effective in this relationship. The sample of the study consisted of 530 people, 349 of whom were women and 181 were men. The mean age of the participants was 32.11 years (SD: 10.01) and the age range was 18-65 years. Interview Form, Childhood Trauma Questionnaire Scale, Borderline Personality Inventory, Difficulties in Emotion Regulation Scale, Narcissistic Personality Inventory and The Defense Style Questionnaire were used. SPSS_20 (Statistical Package for Social Sciences) statistical program was used to analyze the data. Chi square analysis, Independent Sample t test, correlation, linear and hierarchical regression analysis were used to evaluate the data.