Açık kalp cerrahisinde peroperatif dönemde taze tam kan ile ayrıştırılmış kan ürünleri kullanımının hastanede kalış süresine etkileri
The effects of the use of fresh whole blood-extracted blood products on hospital stay in the peroperative period in open heart surgery
  1. Tez No: 597412
  2. Yazar: HASAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı açık kalp cerrahisinde peroperatif dönemde kullanılan taze tam kan ve eritrosit süspansiyonunun hastanede kalış süresine etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya 18 yaş üstü açık kalp cerrahisi yapılan 100 hasta dahil edilmiştir. Acil cerrahi ve kapak replasman cerrahisi, aort cerrahisi uygulanan, preop dönemde kan transfüzyonu yapılan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Çalışmada peroperatif dönemde taze tam kan kullanılan 50 hasta ile eritrosit süspansiyonu kullanılan 50 hastanın verileri karşılaştırılırmıştır. Karşılaştırılan veriler preop, perop ve postop Hb, Hct değerleri, preop ve postop üre, kreatinin, AST, ALT değerleri, postop 48. saate kadar olan drenaj miktarları, perop ve postop dönemde kullanılan kan ve kan ürünleri miktarları değerlendirilmeye alınmıştır. Ayrıca her iki gruptaki hastaların hastanede kalış süreleri değerlendirilmiştir. Araştırmada frekans dağılımları verildi ve One-Sample Kolmogorov Smirnov, Mann Whitney U ve spearman korelasyon testleri kullanıldı. Her iki grubun hastanede kalış süreleri karşılaştırıldığında; hastane kalış süreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Farklılığa bakıldığında eritrosit süspansiyonu kullanılan grupta taze tam kan kullanılan gruba göre hastanede kalış süresinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Drenaj miktarı değerleri karşılaştırıldığında drenaj 1.saat, drenaj 2.saat, drenaj 3.saat değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır. Taze tam kan kullanılan grup ile eritrosit süspansiyonu kullanılan grubun değerleri karşılaştırıldığında TDP perop, taze tam kan postop, TDP postop değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır. Açık kalp cerrahisinde kan transfüzyonu hayat kurtaran bir uygulama olup doğru zamanda doğru kan ürünü kullanımı hastaların iyileşme sürecini ve hastanede kalış süresini etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of fresh whole blood and erythrocyte suspension use in open-heart surgery on the in-hospital period. The study included 100 patients over 18 years of age who underwent open heart surgery. Patients who underwent emergency surgery, valve replacement, aortic surgery, and who underwent blood transfusion before the operation were not included in the study. In this study, the data of 50 patients where fresh whole blood transfusion was made is compared with 50 patients where erythrocyte suspension was used. Hb, Hct values are measured prior, during and after surgery. Urea, creatinine, AST, ALT values are measured prior anf after surgery. The amounts of drainage from chest tubes in the first 48 hours of the operation are noted. The type and quantity of blood and blood products used during and following the operation are investigated. In addition, length of hospital stay of patients in both groups were evaluated. Frequency distributions are given and One-Sample Kolmogorov Smirnov, Mann Whitney U and spearman correlation tests were used. When hospitalization periods of both groups were compared the patients where erythrocyte suspension was used had longer hospitalisation periods but the difference was not statistically significant. When the amount of drainage values were compared, a statistically significant difference was found between drainage 1st hour, drainage 2nd hour and drainage 3rd hour values. A statistically significant difference was found between the intraoperative use of fresh frozen plasma, postoperative use of whole blood, and postoperative use of fresh frozen plasma between both groups. In open heart surgery, blood transfusion is a life-saving procedure and the use of the right blood product at the right time affects the recovery and hospital stay of patients.