Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda beslenme durumunun belirlenmesi
Determination of nutritistional status in children with autism spectrum disorder
- Tez No: 597416
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ÖNGÜN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB), sosyal, iletişim, davranış ve bilişsel becerilerde sorunlar ile erken çocukluk döneminde ortaya çıkan ve genellikle etkilerini ömür boyu sürdüren, nedeni ve tedavisi halen bilinmeyen nörogelişimsel bir hastalıktır. Bu araştırmada amaç otizmli çocukların beslenme durumlarını, alışkanlıklarını ve yeme problemlerini belirlemektir. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapılan bu araştırma, Bağcılar Lokman Hekim Özel Eğitim ve Uygulama Merkezi'nde eğitim gören, yaşları 7-14 arasında değişen 10 kız 48 erkek, toplam 58 çocuk ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada çocuğa ve aileye ilişkin genel bilgiler, üç günlük besin tüketim kaydı ve besin tüketim sıklığı anketleri uygulanmıştır. Besin tüketim kayıtları BeBİS (Beslenme Bilgi Sistemi) kullanılarak hesaplanmıştır. Elde edilen verilerin analizi için SPSS 21.0 (Statistical Package for the Social Sciences) programı kullanılmıştır. Veriler değerlendirildiğinde, çocuklarda sindirim sistemi problemlerinden kabızlık ile şişkinlik ve gaz problemlerinin sık görüldüğü, yeni yiyecek denemeyi reddetmenin de oldukça yaygın olduğu görülmüştür. Ayrıca bu çocukların yiyecekleri renk, tat ve koku özelliklerine göre de tercih ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Autism Spectrum Disorder (ASD), is a neurodevelopmental disorder of early childhood occuring with problems in social, communication, behavioral and cognitive skills and its effects are still unknown throughout the life. The aim of this study is to determine the eating habits and eatings problems of children with autism. This descriptive study was carried out with 58 children, 10 girls and 48 boys, aged 7-14 years, who were educated at Bağcılar Lokman Hekim Special Education and Application Center. In this study, general information about the child and the family, theree day food consumption record and food consumption frequency surveys applied. Food consumption records were calculated using BeBIS (Nutrition Information System). The SPSS 21.0 (Statistical Package for the Social Sciences) program was used for the analysis of the data obtained. When the data were evaluated, it was seen that constipation, swelling and gas problems were common in children and problems of trying new food were common. In addition, it is determined that these children prefer foods according to their color, taste and smell characteristics.