Kayropraktik lumbal manipülasyonun müsabaka amaçlı tenis oynayan erkek sporcularda aktif lumbal rotasyon hareket açıklığına, kas kuvvetine ve çabukluğa anlık etkisinin karşılaştırılması
Investigation of immediate effect of chiropractic lumbal manipulation on active lumbal rotation range of motion, muscle strength and quickness in male athletes playing tennis for competition
  1. Tez No: 597417
  2. Yazar: ZEKERİYA KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİBE SERAP İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Müsabaka amaçlı tenis oynayan 18-45 yaş aralığındaki erkek sporcularda lumbal bölgeye uygulanan kayropraktik manipülasyonun (HVLA) anlık etkisinin lumbal sağ ve sol rotasyon hareket açıklığına, kas kuvvetine ve çabukluk üzerindeki sonuçlarının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya toplam 30 erkek sporcu katılmıştır. Bu sporcular zarf usulü ile yapılan randomizasyon yöntemi ile her grupta 15'er kişi olacak şekilde manipülasyon ve sham grubuna ayrılmıştır. Uygulama öncesi sporcuların demografik (yaş, kilo, boy, vücut kitle indeksi, haftalık antrenman süresi, kaç yıldır tenis oynadığı) özellikleri değerlendirilmiştir. Manipülasyon grubuna tek seferlik kayropraktik HVLA lumbal manipülasyon; sham grubuna ise tek seferlik sham manipülasyonu uygulanmıştır. Çalışmaya katılan sporculara, uygulama öncesinde ve sonrasında, lumbal rotasyon hareket açıklığı (iPhone 6S destekli compass), kas kuvveti (Microfet2), esneklik (lumbar ekstansörler ve hamstring kaslarının kısalık testi) ve çabukluk testi ölçümleri yapılmıştır. Grupların uygulama öncesi ve sonrası lumbal rotasyon hareket açıklığı, kas kuvveti, esneklik ve çabukluk testi sonuçları karşılaştırıldığında, manipülasyon grubunun tümünde, sham grubunda ise lumbal sağ ve sol rotasyon ve kas kuvvetinde anlamlı bir artış gözlenmiştir. Her iki grubun karşılaştırılmasında ise kayropraktik HVLA manipülasyonun anlık etkisi sağ ve sol lumbal rotasyon, kas kuvveti ve çabukluk üzerinde istatistikel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0.000). Elde edilen sonuçlara göre, kayropraktik HVLA manipülasyonu tenis sporcularında sağ ve sol lumbal rotasyon, kas kuvveti ve çabukluklarını anlık olarak arttırmaktadır. Bununla birlikte, atletik performans üzerindeki akut ve uzun süreli etkilerinin nörofizyolojik ve biyomekaniksel açıdan karşılaştırmalı olarak incelenmesi gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the immediate effect of chiropractic manipulation (HVLA) applied to the lumbar region on the lumbal right and left rotation range of motion, muscle strength, and quickness of male athletes that are in the 18-45 age range who play tennis for competition. A total of 30 male athletes participated in the study. These athletes were divided into manipulation and sham groups, each with 15 members, by randomization with sealed envelopes technique. Demographic characteristics of the athletes (age, weight, height, body mass index, weekly training period, years of tennis played) were evaluated before the application. One-time chiropractic HVLA lumbal manipulation was applied into the manipulation group; the sham group received one-time sham manipulation. Lumbal rotation range (iPhone 6S supported compass), muscle strength (Microfet2), elasticity (lumbar extensors and hamstring muscles shortness test) and quickness tests were performed to the participant athletes before and after the application. When the results of lumbar rotation range of motion, muscle strength, flexion, and quickness test were compared, allthe data in manipulation group were significantly increased. However in sham group only lumbal rotation and muscle power were significant. When we compare both of the groups we found that the chiropractic HVLA manipulation had instat positive immediate effect an right and left lumbal rotation, muscle power (knee extansor/fleksor, hip adductor/abduktor), quicknessat the player (p=0.000). According to the results, chiropractic HVLA manipulation has immediate positive effect on right and left lumbal rotation, some at the leg muscle power and quickness of tennis players. However, we believe that its acute and long-term effects on athletic performance should be examined comparatively in terms of neurophysiological and biomechanical aspects.