Periyodik eğrilikli kompozit şerit plakların serbest titreşim frekanslarının aralık analizi ile tespiti
Determination of natural vibration frequencies of composite strip plates with periodic curvings by interval analysis
- Tez No: 597437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER KÜTÜĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Uçak, uzay ve gemi sanayileri yanında tıp ve inşaat sektörlerinde de yaygın olarak kullanılan kompozit malzemeler, biri güçlendirici ve biri dolgu olmak üzere iki farklı malzemenin mekanik veya kimyasal işlemler sonucu birleştirilerek daha güçlü bir malzemenin oluşturulması esasına dayanır. Kompozit malzemenin tasarımından dolayı lif ve levhaların yapısında periyodik eğilmeler ortaya çıkabilmektedir. Buna örnek olarak, liflerden hazırlanmış dokuma kumaş tipli levhaları olan katmanlı kompozitler gösterilebilir. Bu tip kompozit malzemelerin mekanik ve teknik özelliklerinin araştırılması çok yaygın olmakla birlikte doğal olarak modellenmelerinden kaynaklanan çözülmesi güç matematiksel denklemler içermektedir. Bu çalışmada, yapısında periyodik eğriliklerin olduğu tabakalı kompozit malzemeden oluşan bir şerit plağın (kirişin) serbest titreşimine ait doğal frekansların belirlenmesi“aralık (interval) analizi”çerçevesinde yapılmıştır. İnterval Analiz, geometrik ve dinamik büyüklüklerin belli bir aralıkta verilmesi durumunda elde edilmesi amaçlanan büyüklüklerin kesin değerlerinin hangi aralıkta olabileceğini gösteren bir yöntemdir. Böyle bir probleme ilk defa uygulanan interval analizle elde edilen sonuçlar, literatürde daha önce elde edilen sonuçlara yeter derecede yakın değerler vermiştir.
Özet (Çeviri)
Composite materials are increasingly becoming common in important industries such as health, construction, aviation, and ship building. Composites have high strength obtained by combining two or more different materials with the result of mechanical or chemical processes as reinforcement and filling material. Due to the designing of composite materials, periodical curvings may occur in the structure of the fibers and plates. The plates in layered composites, that are constituted of a material having woven fabric threads, can be given as an example. Although it is very common to investigate the mechanical and technical properties of such composite materials, it naturally involves challenging mathematical equations resulting from their models. In this study, natural vibration frequencies are calculated for a strip-plate (beam) having periodical curvings in its layers by using interval analysis method. Interval analysis is a method that gives the exact range of the values which are obtained to determine if geometrical and dynamic values are given in a specific range. The results obtained by the interval analysis, applied for the first time to such a problem, were found close enough to the results obtained in the literature.