Andız Dağı florası (Nallıhan-Ankara)
The flora of Andız mauntain (Nallıhan-Ankara)
  1. Tez No: 597436
  2. Yazar: KADRİYE GİZEM ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERKAN UZUNHİSARCIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Araştırma Ankara'nın kuzeybatısında kalan Nallıhan ilçesi sınırlarında bulunan Andız Dağı'nda gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanından 2013-2014 yılları arasında, 835 adet bitki örneği toplanmıştır. 60 familya ve 244 cinse ait toplam 435 tür ve türaltı takson tespit edilmiştir. Toplam 30 takson Türkiye için endemiktir. Endemizm oranı %6,90'dır. Taksonların fitocoğrafya bölgelerine göre dağılımı şu şekildedir: 52'si İran-Turan elementi (%11,95); 45'i Akdeniz elementi (%10,34); 31'i Avrupa-Sibirya elementi (%7,13); 307'ı çok bölgeli ve bölgesi belirlenemeyen (%70,57) taksonlardır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out on Mountain of Andız within the borders of Nallıhan district located on the northwestern part of Ankara. Between 2013-2014, 835 plant specimens were collected from the study area. In total, 435 species and subspecies taxa belonging to 60 families and 244 genera were identified. A total of 30 taxa are endemic to Turkey. Endemism rate is 6,90 %. Distribution of the taxa according to phytogeographical regions is as follows: 52 of them Iranian-Turanian element (11,95 %); 45 of them Mediterranean element (10,34 %); 31 of them Europe-Siberian element (7,13 %); 307 of them widespread and other taxa whose regions could not be clarified (70,57 %).