İstanbul metrosunda havalandırma sistemleri ve duman tahliyesi
Ventilation systems and smoke evacuation in Istanbul metro
  1. Tez No: 597447
  2. Yazar: ABDULGAFFAR YETGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA BURCU ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kentlerin büyümesi ile birlikte oluşan kent merkezlerindeki ulaşım talebindeki artış; metro, hafif metro, veya raylı sistem olarak nitelenen yeraltı toplu taşıma sistemlerini zorunlu kılmaktadır. Ülkemizde de, raylı sistem yatırım seferberliği başlamış ve büyükşehirlerimiz yatırım bütçelerinin en büyük payını bu alana tahsis etmeye başlamışlardır. Yer altı raylı sistem istasyonlarının, hem işlevlerini uygun şekilde yerine getirmesi, hem de yolcuların ve personelin konfor ve güvenliğini sağlamak için havalandırma ve yangın tesisatı ile donatılması gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, İstanbul'da bulunan metrolardaki genel havalandırma sistemlerinden bahsedilmiş ve örnek iki istasyon arasında meydana gelebilecek bir araç yangınında, ilgili yangın senaryosu dikkate alınarak CFD simülasyon sonuçları ile soğuk simülasyon bir çalışmada yapılan ölçümlerin sonuçları deneysel ve sayısal olarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Increase in the demand of transportation at city centers enforces railway systems which generally use underground routes and stations; named as metro, LRT or railway systems. In our country extensive railway system investments had started and municipalities spare largest portion of their investment budgets to this field. To function properly and also to provide comfort and safety for passengers and staff, underground railway system stations should be equipped with a series of ventilating and fire installation. In this thesis, general ventilation systems in subways in Istanbul mentioned and in a vehicle fire that may occur between two sample stations, considering the relevant fire scenario, CFD simulation results and the results of measurements conducted in a cold run study were evaluated experimentally and numerically.