Elit dağ bisikletçilerinin müsabaka ortamının kas hasarı üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of comopetition environment of elite mountain cyclists on muscle us damage
- Tez No: 597474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MALİK BEYLEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırma elit dağ bisikletçilerinin müsabaka ortamının kas hasarı üzerine etkisinin incelenmesi amacı ile yapılmak istenmektedir. Araştırmaya katılan elit dağ bisikletçilerinin boy ortalamaları 1,72±,07 m, vücut ağırlığı ortalamaları 64,90±6,84 kg,yaş ortalamaları 22,36±2,57 yıl, ve spor yaşı ortalamaları 7,27±2,37 yıl olarak tespit edilmiştir. Araştırmanın uygulaması resmi müsabaka olan 01.04.2018 tarihinde Antalya'nın Manavgat ilçesinde gerçekleşen 6. Uluslararası Manavgat dağ bisikleti maraton yarışında gerçekleştirilmiştir. Müsabaka parkuru 90 km'den oluşmuştur. 90 km'yi sporcular ortalama 3.30 - 4.00 saat arasında yarışmayı bitirmişlerdir. Araştırma grubunda yer alan sporculardan ikisi müsabakada yüksek performans göstererek ilk 3'e girmişlerdir. Araştırma grubunda yer alan sporculardan kan alımı müsabaka öncesi, müsabakadan hemen sonra, müsabakadan 24 saat sonra, 48. saat sonra ve 72 saat sonra olacak şekilde toplamda 5 kez, uzman hemşire tarafından önkol veninden yaklaşık 10 ml alınan kanlarsodyumflorür içeren biyokimya tüpüne aktarılmıştır. Kan örnekleri 30 dakika dinlenmeye bırakıldı ardından 5 dk, 4000 rpm hızında soğutmalı santrifüjde santrifüj edilmiş ve elde edilen serumlar biyokimya profillerinin analizi için porsiyonlanarak 3 ependorf tüpe ayrılmıştır. Çalışma gününe kadar -800C'de saklanmıştır. Sodyum florürlü tüpten elde edilen serum örnekleri de çalışmak üzere çalışma gününe kadar -800C'de saklanmıştır. Tüm parametreler SDÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Laboratuvarında çalışılmıştır. CK, CK-MB, LDH, Laktat enzimleri Biyokimya otoanalizöründe spektrofotometrik (Beckmann Coulter AU 5800) yöntemle çalışılarak analiz edilirken, Myoglobin Hormon Otoanalizöründe (Roche Cobas 660) ile elektrokemiluminesans (ECLIA) yöntemi ile çalışılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 24.0 kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler olarak verilmiştir. Verilerin normallik sınaması Shapiro-Wilk testi ile analiz edilmiştir. Normal dağılım göstermeyen verilerin analizinde tekrarlı ölçümler için non-parametrik testlerden Friedman Testi kullanılıştır. Ölçümler zamanları arasındaki farkın kaynağının tespiti için Post-Hoc Dunn testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the effects of the Competition Environment of Elite Mountain Cyclists on Muscle Damage. The mean height of the elite mountain cyclists was determined as 1,72±,07 m; the mean body weight was 64,90±6,84 kg; the mean age was 22,36±2,57 years, and mean sports ageaverage 7.27±2.37 years. The study was conducted at the 6th International Manavgat Mountain Bicycle Marathon Competition, which was performed in Manavgat District of Antalya as the official competition on 01.04.2018. The competition track consisted of 90 km. The athletes completed the 90-km track between 3.30-4.00 hours on average. Two of the athletes in the Study Group showed high performance in the competition by taking the first 3 ranks. The blood samples of the athletes were taken as 10 ml from the forearm vein of the athletes who were included in the Study Group before and right after the competition five times at the 24th hour, 48th hour and 72th hour to the biochemistry tubes that contained sodium fluoride. The blood samples were left to spontaneous coagulation for 30 minutes, and were then centrifuged at 5.000 rpm in a cooled centrifuge for 5 minutes; and the serum samples obtained in this way were portioned to 3 Eppendorf tubes for analyses of the biochemistry profiles at -80oC until analyses day. The serum samples obtained from the tubes that had sodium fluoride were stored at -80oC to examine lactate. All the parameters were studied at the Medical Biochemistry Laboratory of SDU Medical Faculty. The CK, CK-MB, LDH, and the lactate enzymes were analyzed in the Biochemistry Autoanalyzer with Spectrophotometric Method (Beckmann Coulter AU 5800), and in Myoglobin Hormone Autoanalyzer (Roche Cobas 660) with Electrochemiluminescence (ECLIA) Method. The SPSS 24.0 was employed in the analysis of the data. The descriptive statistics were given as mean, standard deviation, minimum and maximum values. The normality testing of the data was analyzed with the Shapiro-Wilk test. The Friedman Test, which was among the non-parametric tests used for repeated measurements, was employed in the analysis of the data that did not show normal distribution. The Post-Hoc Dunn test was employed to determine the source of the difference between the measurement times.