Elit bisikletçilerde biyomotor ve antropometrik parametrelerin incelenmesi
Investigation of biomotor and anthropometric parameters in elite cyclists
- Tez No: 810086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBAHAT ELER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmanın amacı, elit dağ bisikletçileri ve yol bisikletçilerinin biyomotor ve antropometrik parametrelerinin karşılaştırılmasıdır. Araştırmaya Türkiye'de farklı spor kulüplerinde yarışan 14 elit dağ bisikletçisi ve 14 yol bisikletçisi gönüllü olarak katıldı. Sporcuların biyomotor özellikleri el kavrama, sırt bacak kuvveti, dikey sıçrama, 30 metre sürat, 20 metre mekik koşusu, T-drill çeviklik, otur-uzan, Y denge testleri ile ölçüldü. Sporcuların antropometrik parametreleri deri altı yağ ölçüm metodu, çap, çevre ve uzunluk ölçümleri ile belirlendi. Sporculardan alınan verilerin analizi için SPSS 21 (IBM Statistics 21) paket programı kullanıldı. İki bağımsız grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığını test etmek için Bağımsız Örneklem t-testi kullanıldı. Araştırmanın anlamlılık düzeyi p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to compare the biomotor and anthropometric parameters of elite mountain cyclists and road cyclists. 14 elite mountain cyclists and 14 elite road cyclists competing in different sports clubs in Turkey voluntarily participated in the research. The biomotor characteristics of the athletes were measured with hand grip, back-leg strength, vertical jump, 30 meters sprint, 20 meters shuttle run, T-drill agility, sit-and-reach, and Y-balance tests. The anthropometric parameters of the athletes were determined by subcutaneous fat measurement method, diameter, circumference, and length measurements. SPSS 21 (IBM Statistics 21) package program was used to analyze the data obtained from the athletes. Independent Sample t-test was used to test whether there was a statistically significant difference between the two independent groups. The significance level of the study was determined as p≤0.05. When the research data were evaluated, no statistically significant difference was found between mountain and road cyclists regarding height and body weight. There was no statistically significant difference between in environmental measurements; shoulder, thigh, biceps, waist, calf, hip, in diameter measurements; humerus, biacromial, wrist, ankle, chest, in length measurements; arm, hand, fathom, thigh, leg and foot values. There was no statistically significant difference in balance measurement, anaerobic power scores, hand grip strength, back strength, 30-meter sprint test scores, T-drill scores, flexibility measurement, 20-meter shuttle run scores, and body fat percentage (%) between the two groups, and values were found to be homogeneous (p>0.05).