Şanlıurfa' da gürültü kirliliği ve çevresel etkileri
Noise pollution and environmental effects in Şanlıurfa
- Tez No: 597473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada Şanlıurfa'nın merkez ilçeleri baz alınarak gürültü kirliliğinin düzeyi ve çevresel etkileri incelemeye alınmıştır. Şanlıurfa il merkezinde özellikle trafik ve eğlence mekanlarının gürültü seviyelerini belirlemek amacıyla yoğun trafik akışı, yüksek nüfus ve yaşamsal faaliyetlerin yoğun olduğu 45 nokta belirlenmiş olup 405 ayrı ölçüm yapılmıştır. Ölçüm noktaları Google maps ile tespit edilmiştir. Gürültü seviyeleri ölçüm noktalarında sabah, öğlen ve akşam saatlerinde olmak üzeri Rion Sound Level Meter marka ses ölçer ile ölçülmüştür. Ölçülen değerler tablolar halinde hazırlanmış olup gerekli kontrol ve gürültünün azaltılması için tedbirler sunulmuştur. Tablolar sonucunda Haliliye Karaköprü ve Eyyübiye ilçeleri arasında en yüksek ses düzeyinin olduğu ilçe Eyyübiye olarak belirlenmiştir. Şanlıurfa'nın genel ses düzeyi ise 66,8 dBA olarak belirlenmiş olup, sürdürülebilir bir gelecek için önlemlere gerek duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the level of noise pollution and environmental effects were taken in to consideration by taking the central districts of Şanlıurfa as a base. In Sanliurfa city center, in order to determined he noise levels of traffic and entertain mentareas, 45 points where heavy traffic flow, high population and vital activities are concentrated, were determined and mea sure ments were made. The measurement points were determined by Google maps. Noise levels were measured with the Rion Sound Level Meter sound meter at morning, noon and evening hours. Measured values were prepared in tables and measures were provided to reduced he necessary control and noise. As a result of the tables, Eyyubiye was determined as the district with the highest sound level between the districts of Haliliye, Karaköprü and Eyyubiye. the overall sound level of Şanlıurfa is 66.8 dBA and precautions are needed for a sustainable future.