Öğretmenlerin yaratıcı düşünme eğilimleri ile okul iklimi arasındaki ilişki
The relationship between teacher's creative thinking dispositions and school climate
  1. Tez No: 597506
  2. Yazar: MEHMET TÜRKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZGENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmenlerin yaratıcı düşünme eğilimleri ile okul iklimi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada betimsel ve ilişkisel tarama yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın evreni 2018-2019 öğretim yılında İstanbul ili Gaziosmanpaşa ilçesinde farklı tür ve kademelerdeki resmi okullarda görev yapan toplam 3350 kadrolu öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise 720 öğretmenden oluşmuştur. Verilerin toplanmasında Özgenel ve Çetin (2016) tarafından geliştirilen“Marmara Yaratıcı Düşünme Eğilimleri Ölçeği”(MYDEÖ), Yılmaz ve Altınkurt (2013) tarafından Türkçeye uyarlanan“Okullarda Örgütsel İklim Ölçeği”(Hoy ve Tarter, 1997) (OÖİÖ) kullanılmıştır. Öğretmenlerin yaratıcı düşünme eğilimlerinin ve okul iklimi algılarının düzeylerinin belirlenmesine ilişkin olarak puanların aritmetik ortalama ve standart sapmaları hesaplanmıştır. Dağılımların normalliği için Çarpıklık (Kurtosis) ve Basıklık (Skewness) testi uygulanmış ve dağılımın normal çıkması üzerine parametrik analizler kullanılmıştır. Değişkenler arasında ilişkinin belirlenmesinde Pearson Korelasyonu, gruplar arasında anlamlı farklılık olup olmadığını ortaya koyabilmek amacıyla, iki kategorili değişkenler için Bağımsız Gruplar t Testi, ikiden fazla kategorili değişken gruplarının karşılaştırılmasında Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between teacher's creative thinking dispositions and school climate. Descriptive and relational screening methods were used in this study. The researcher's universe constitutes a total of 3350 permanent teachers who work in all types and levels of official schools in Gaziosmanpaşa district of Istanbul province in 2018-2019 school year. The sample of our study consist of 720 teachers.“Marmara Creative Thinking Dispositions Scale'' (MCTDS) developed by Özgenel and Çetin (2016) and ”The Organizational Climate Description for Elementary Schools" (Hoy & Tarter, 1997) (OCDQ-RE) adapted by Yılmaz and Altınkurt (2013) were used to collect the data. Arithmetic mean and standard deviations of scores were used to determine teacher's creative thinking dispositions and the organizational climate of schools. Pearson's Correlation was used to determine the relationship between the variables and t-Test was used for independent groups when the distribution was normal in binary comparisons and Unidirectional Variance Analysis (ANOVA) was used for comparing two groups of variables.