İslam iktisadı açışından paranın aklanması Libya örneği
غسيلُ الأموال من منظور الاقتصاد الإسلامي ليبيا إنموذجا
- Tez No: 597505
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAGOMEDBASİR GASANOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın hedefi; Son yıllarda toplumlar üzerindeki olumsuz etkilerini yansıtan, değerleri, ilkeleri ve etiği etkileyen ve ulusal ve uluslararası ekonomiyi tahrip eden ciddi bir finansal suç var, bu suçlama, son zamanlarda uluslararası forumlarda ortaya çıkmaya başlayan bir terim olarak kara para aklama olarak biliniyor. Bu çalışma, Libya'da kara para aklama olgusunun ekonomik, sosyal ve güvenlik etkilerini ve daha sonra da tedaviyi bilmek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmanın önemi, kara para aklama fenomeninin, bu suçun toplumun güvenliğini ve ekonomisinin istikrarını tehdit eden diğer suçlarla birleştirmesinin yanı sıra, toplumların ve içinde bulundukları ülkelerin karşılaştığı en ciddi ekonomik suçlardan biri olmasıdır. Tümdengelim yaklaşımının metodolojisi araştırmada kullanılmış olup, esas olarak konuyla ilgili kavram ve terminoloji açısından kara para aklama olgusunu okumak ve Libya'da bu konuyla ilgilenen çalışmaları, araştırmaları, yayınları ve alanları görmek ve Libya'daki ekonomik, sosyal ve güvenlik etkilerini incelemek için kullanılmaktadır. Ve İslam ekonomisinde kara para aklama ile kara para aklama faaliyetlerini pozitif ekonomi bağlamında kara para ile karşılaştırmak için karşılaştırmalı bir analitik yaklaşımın yanı sıra, Libya Merkez Bankası ve Denetim Bürosu tarafından yayınlanan devlet tahminleri ve yayınlarına dayanarak Libya'daki kara para aklama operasyonlarının hacmi ve analizi çalışması. Bu süreçlerin sunumunda tarihsel ve kısıtlayıcı yönlerden bahsetmek. Çalışma, kara para aklama işlemlerinin toplumlara zarar veren finansal bir ekonomik suç olarak görülmesi, milli gelir üzerinde ve değerler ile sosyal bağlar ve diğer etkiler üzerinde olumsuz etkilere yol açtı.
Özet (Çeviri)
In recent years there has been a serious financial crime that reflects its negative impact on societies, affecting values, principles, and ethics, and destroying the national and international economy. This crime has been known as money laundering, a term that has recently begun to appear in international forums. This study aimed to know the economic, social and security effects of the phenomenon of money laundering in Libya, and then treatment. The importance of this study is that the phenomenon of money laundering is one of the most serious economic crimes facing societies and the countries in which they were committed, in addition to the association of this crime with other crimes that threaten the security of society and the stability of its economy. The methodology of the deductive approach has been used in the study. It is mainly used to read all about the phenomenon of money laundering in terms of its concept and terminology related to the subject and to view the studies, researches, publications, and sites that dealt with this subject in Libya and to study its economic, social and security effects in Libya. And the use of a comparative analytical approach to compare money laundering in the Islamic economy with money laundering in the context of the positive economy, as well as the study of the volume and analysis of money laundering operations in Libya based on government estimates and publications issued by the Central Bank of Libya and the Audit Bureau. To mention the historical aspect and the restraining aspect in the presentation of these processes. The study reached many results, including the consideration of money laundering operations as a financial economic crime harmful to the communities, have negative effects on the national income and on values and social ties and other effects.