Uluslararası limanlarda operasyonel riskler ve bu riskler için yaptırılan sigorta poliçelerinin Türkiye'deki uluslararası liman işletmeleri özelinde incelenmesi
Operational risks in international marine ports and research of insurance policies covering these risks specific to international marine ports in Turkey
- Tez No: 597528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Sigortacılık, İşletme, Marine, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı uluslararası liman işletmelerinde karşılaşılan operasyonel riskler ve bu riskler için yaptırılan sigortaların kapsamının neler olduğudur. Uluslararası liman işletmeleri bulundukları coğrafya ve ülke koşulları, gerçekleştirdikleri operasyonların çeşitliliği ve büyüklüklerine göre çeşitli risklere sahiptirler. Bu riskler karşısında limanlar, çeşitli sigorta poliçeleri ve sigorta danışmanlık hizmetleri ile kendilerini koruma altına alırlar, risklerini ve hasar süreçlerini bu poliçeler sayesinde kontrol ederek yönetebilirler. Ayrıca limanlar bulundukları bölgelerdeki tedarikçi, taşeron ve müşterilerin arasında da sigorta kültürünün yayılmasını sağlamaktadırlar. Limanlar sigortanın önemini ve gerekliliğini anlayarak sigorta kültürünü kurumsal olarak içselleştirdiklerinde risklerini bilen, bu riskler için gerekli önlemleri alan ve kendisini güven içerisinde hisseden bir yapıya kavuşmuş olacaklardır. Bu sebeple uluslararası liman işletmeleri dünya literatüründe bulunan belirli sigorta ürünlerini yaptırmalı, aynı zamanda çevresinde iş yaptığı diğer kurumları da sigorta yaptırmaları konusunda teşvik etmelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explain the risks faced at marine port authorities and the coverage of the insurance for these risks. International marine port authorities have some risks related to the location and conditions of the country and the variety and coverage of operations. Marine ports protect themselves with various insurance policies and insurance consultancy services, and can manage risks and damage processes by means of these policies. Also marine ports help disseminate insurance culture among suppliers, sub-contractors and clients of their area. Marine ports will know the risks, take the necessary precautions and trust themselves when they internalize the insurance culture by understanding the importance and necessity of insurance. For this reason international marine ports should be insured and port authorities should encourage the other parties to make insurance.