TMS 21 kur değişiminin etkileri standardının analizi ve halka açık şirketler üzerinde bir uygulama
The analyze of the TAS 21 the effects of changes in foreign exchange rates and the practice on the public companies
  1. Tez No: 597529
  2. Yazar: KONUL SAFARALIYEVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Türkiye Muhasebe Standardı 21 Kur Değişiminin Etkileri Standartı'nın amacı yabancı para işlemlerinin ve yurtdışındaki işletmelerin finansal tablolara nasıl dahil edileceğini ve finansal tablolarda kullanılan para birimine nasıl çevrileceğini düzenlemektir. Hangi döviz kuru/kurlarının kullanılacağı ve döviz kurlarındaki değişimin finansal tablolar üzerindeki etkilerinin nasıl raporlanacağı bu standardın temel konularıdır. Çalışmamızın ilk bölümünde kur değişim etkilerinin ekonomik analizi yapılmış, ikinci bölümde yabancı paralı finansal tabloların çevrim yöntemleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise standardın içeriği incelenmiştir. Tezimizin son bölümünde kur değişimlerinin işlem etkisinin işletme performansları üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla halka açık şirketlerden 42 şirketin bağımsız denetimden geçmiş dört yıllık bağımsız finansal denetim raporlarından elde edilen veriler kullanılmıştır. İşletmelerin Performans kriteri olarak ROA ve ROE esas alınmıştır. Yapılan Regrasyon analizleri sonucunda seçilen bağımsız değişkenlerin ROA performansını daha anlamlı açıkladıkları, ROE performansını ise daha düşük seviyede açıkladıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the Turkey Accounting Standard 21 The Effects of Changes in Foreign Exchange Rates are how to included of the foreign currency transactions and foreign companies in the financial statements and how to regulate translated of foreign currency used in the financial statements. The main subjects of this standardart the exchange rate (s) to be used and how to report the effects of changes in exchange rates on the financial statements. In the first part of the study, the economic analysis of the effects of exchange rate changes is made and in the second part the translation methods of the foreign currency financial statements are explained. In the third part, the content of the standard is examined. In the last chapter of our thesis, the effect of the transaction impact of exchange rate changes on the operational performance is investigated. For his purpose, the data obtained from the four year independent audit reports of 42 companies from public companies. ROA and ROE is taken as a basis of performance criteria. As a result of the regression analysis, it was seen that the selected independent variables explained ROA performance more significantly and ROE performance at a lower level.