Double troubled: Syrian gay man in Istanbul
Çifte külfetli: İstanbul'daki Suriyeli gey erkekler
- Tez No: 597575
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM AKÇAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
2011 yılında başlayan Suriye mülteci krizi milyonlarca insan hayatını etkiledi. Suriye haricindeki ülkelerde Suriyeli mülteci sayısı değişiklik gösterirken, Türkiye en çok mülteci nüfusa ev sahipliği yapan ülke durumunda. İlk mülteci grubun Türkiye'ye gelişinin üzerinden sekiz yıl geçti ve zenofobi artmaya devam ediyor. Homofobinin ve zenofobinin sıradanlaştığı Türkiye'de ise Suriyeli gey erkekler kendilerini çifte ayrımcılığa uğramış bir pozisyonda buluyorlar. Bu tez halen İstanbul'da yaşayan ya da bir zamanlar yaşamış Suriyeli gey erkeklere odaklanarak Türkiye'de mülteci, gey ve Suriyeli olmanın anlamlarını araştırıyor. Aynı zamanda ülkeden ayrılma sebeplerini cinsel yönelimleri üzerinden de temellendiren kişilerin yeni ülkelerindeki aidiyetlerini ve dönüşen kimlik algılarını sorguluyor. Bunları yaparken tezin amacı erkeksilikler teorisi ve sosyal ağlar teorisinin yardımıyla Suriyeli gey erkeklerin deneyimlerinin şekillendiği toplumsal sınırları açığa çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
Syrian refugee crisis started in 2011 affected lives of millions of people. While the numbers of Syrian refugee population outside Syria vary in different countries, Turkey currently hosts more Syrian refugee population than any other country does. It has been eight years since the first refugee group arrived in Turkey and xenophobia is rising dramatically. In the social arena of Turkey where xenophobia and homophobia are becoming more ordinary, Syrian gay men find themselves in a double discriminated position. This thesis sheds light into what it means to be a refugee, gay, and Syrian in Turkey – focusing particularly on Syrian gay men who are either living in Istanbul or used to live in Istanbul before their resettlement into a third country in Western Europe. It explores the various contexts in which shifting identities and the senses of belonging change and reshape lives of those people who claim their reason for escape on the ground of their sexual orientation. Through the lenses of masculinities theory and social network theory, the aim of this thesis is to disclose the realities of social borders through which experiences of Syrian gay men are shaped.