3-6 yaş grubu çocukların sünnet sonrası dönemde psikososyal yönden incelenmesi
Psychosocial evaluation of children aged 3-6 years after circumcision
- Tez No: 597574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİME ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma 3-6 yaş grubu çocukların sünnet sonrası dönemde psikososyal yönden incelenmesi amacıyla tanımlayıcı karşılaştırmalı olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma, Çankırı Devlet hastanesi üroloji ve çocuk cerrahi polikliniklerinde ve Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 6 anaokulunda 12.06.2018-01.04.2019 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 116 çocuk ve ebeveyni (sünnet olan çocuklar grubu: 58, sünnet olmayan çocuklar grubu:58) oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında '3-6 Yaş Çocuklar İçin Psikososyal Durum Değerlendirme Ölçeği-Ebeveyn Formu' (PSDDÖ) ve 'Tanımlayıcı Özellikler Formu' kullanılmıştır. Verilerin analizi için frekans, yüzde, ortalama, standart sapma hesaplanmış ve ki-kare testi, iki eş arası farkın önemlilik testi, tek yönlü varyans analizi testi, bağımsız gruplarda t testi kullanılmıştır. Sünnet olmayan grubun PSDDÖ puan ortalaması 23,21±8,99'dur. Sünnet olan gruptaki çocukların sünnet öncesi PSDDÖ puan ortalaması 23,21±12,18 iken sünnet sonrası PSDDÖ puan ortalaması 28,17±14,34'dür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as descriptive and comparative to psychosocial examination of children aged 3-6 years after circumcision. The study was conducted from polyclinics for Urology and Pediatric Surgery in Public Hospital in Çankırı and six pre-schools of Directorate of National Education in Çankırı between the dates 12.06.2018 and 01.04.2019. The sample of the investigation consists of 116 children and their parents (group of children circumcised: 58, group of children not circumcised: 58). In the data collection, 'Psychosocial Situation Assessment Scale For 3-6 Age Children-Development of Parent-Form' (PSSAS) and 'Descriptive Characteristic Form' were used. For the analysis of data, frequency, percentage, average and standard deviation are calculated, and Chi-square test, Paired Samples T test, Independent-Samples T Test and One Way ANOVA test were applied. The mean score for PSSAS of the children who were not circumcised was 23,21±8,99. Before the circumcision the mean score for PSSAS of the group of children circumcised was 23,21±12,18 while the mean score for PSSAS after the circumcision was 28,17±14,34.