Gentamisinle oluşturulmuş nefrotoksisite üzerine ayrık otunun (Agropyrum repens), etkisi
On nephrotoxicity induced by gentamicin effect of couch grass (Agropyrum repens)
- Tez No: 597576
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH ÇİBUK, PROF. NİHAT MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Ayrık otu güçlü kökgövdeli çok yıllık bir bitkidir. Köksaplar uzun, çok dallı, sarımsı beyaz, sivri uçlu ve biraz etlidir. Ayrık otu çimeni diüretik ve antimikrobiyal etkileri nedeniyle enfeksiyonlar sırasında idrar yollarını temizlemek için kullanılır. Bu çalışmada ratlarda gentamisin ile oluşturulan nefrotoksisitede ayrık otunun muhtemel koruyucu veya tedavi edici etkileri araştırıldı. Çalışmada herbiri 10 rattan oluşan 4 grup oluşturuldu: Birinci grup, kontrol ratlar standart rat yemi ve su ile beslendi. İkinci grup (ayrık otu): Ratların içme sularına 7 gün boyunca 3 gr/L ayrık otu ilave edildi. Üçüncü grup (gentamisin); Ratlara gentamisin 80mg/kg/gün/i.p. olarak 7 gün verildi. Dördüncü grup (gentamisin + ayrık otu); Ratlara gentamisin 80mg/kg/gün/i.p. olarak verildi, içme sularına 7 gün boyunca 3 gr/L ayrık otu ilave edildi. Deneysel uygulamadan bir hafta sonra kan örnekleri alınıp serumları ayrıldı ve albümin, BUN, kreatinin, üre, GGT, ALP, Na, Cl ve K miktarları otoanalizörde tayin edildi. Sistatin C ise ELİSA ile ölçüldü. Serum BUN, kreatinin, üre, Na, K düzeyleri en yüksek gentamisin grubunda tespit edildi. Na, K ve Sistatin C düzeylerindeki düşüşte istatistiksel önem saptanamadı. Gentamisin uygulaması sonrası BUN, üre, kreatinin düzeylerindeki artış istatistiksel olarak önemliydi(p˂0,05). Gentamisinle beraber ayrık otu verilmesi BUN, üre, kreatinin düzeylerinin düşmesine sebep oldu. Gruplar arası farklılık istatistiksel önemli bulundu (p˂0,05). Gentamisin ile birlikte ayrık otu verilmesi Sistatin C düzeyini düşürmüş ve gruplar arası istatiksel önem saptanmıştır(p≤0,05). Albümin, Cl, GGT, ALP düzeylerinde gruplar arası farkta iststiksel önem saptanamadı(p˃0,05). Sonuç olarak gentamisinle oluşturulan nefrotoksisitede, ayrık otu verildiğinde serum parametrelerinde saptanan olumlu değişiklikler, ayrık otunun böbreği koruyucu etkisinin olduğunu ve nefrotoksik hasarı azalttığını göstermiş, çalışma süresinin kısa olmasına bağlı olarak ayrık otunun bazı parametreler üzerindeki olumlu etkisi tam olarak ortaya çıkmamış olabilir. Ancak bu kısa sürede bile saptanan değişimler ayrık otunun nefrotoksisiteyi tedavi etmede kullanılabileceğine ve uygulama süresini uzatmanın faydalı olabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Couch grass is a perennial plant with strong roots. Rhizome is long, very branched, yellowish white, pointed and slightly fleshy. Couch grass is used to clean the urinary tract during infections due to its diuretic and antimicrobial effects. The aim of this study was to investigate the possible protective or therapeutic effects of couch grass on gentamycin-induced nephrotoxicity in rats. Four groups of 10 rats were formed in the study: First group, control rats were fed with standard rat feed and water. Second group (couch grass): 3 gr / L couch grass was added to the drinking water of rats for 7 days. The third group (gentamicin): Gentamicin 80mg / kg / day / i.p. was given for 7 days. The fourth group (gentamicin + couch grass): Gentamicin 80mg / kg / day / i.p. and 3 g / L couch grass was added to drinking water for 7 days. One week after the experimental application, blood samples were taken and serum was separated albumin, BUN, creatinine, urea, GGT, ALP, Na, Cl and K levels were determined in autoanalyser. Cystatin C was measured by ELISA. Serum BUN, creatinine, urea, Na, K levels were highest in the gentamicin group. Na, K and Cystatin C levels differences between groups were not statistically significant. The increase in BUN, urea and creatinine after gentamicin administration was statistically significant (p≤0.05). The use of gentamycin and couch grass caused BUN, urea and creatinine levels to decrease. The difference between the groups was found to be statistically significant (p˂0.05).