Akut hemipleji hastalarında ev erişebilirlik uygulamaları farkındalık değerlendirilmesi
Awareness evaluation of home accessibility applications at acute hemiplegia patients
  1. Tez No: 597581
  2. Yazar: DİDEM GÖK NOKAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH KINALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Son yıllarda evrensel tasarım ve oda düzenlemesi rehabilitasyon sürecinde değerlendirilmektedir. İnme rehabilitasyonu multidisipliner çalışma gerektiren geniş bir alandır. Hastanın fonksiyonel geri kazanımı çevresel düzenlemenin uygunluğuna bağlıdır. Bu çalışmanın amacı ev ve çevresel düzenleme yapılan olguların iyileşme hızı ile yapılmayan olguların iyileşme hızını karşılaştırmaktır. Seyhan Devlet Hastanesi servisine akut hemipleji tanısı ile kabul edilen 60 birey değerlendirmeye alındı. 30 birey deney grubuna, 30 birey kontrol grubuna alındı. Deney grubuna hemipleji seviyelerine göre ev düzenlemeleri listesi verildi. 1 ay sonra evlerindeki yapılan düzenlemeler not alındı. Çalışmada deney grubu, kontrol grubu, ilk ay değerlendirmeleri ve ikinci ay değerlendirilmeleri olmak üzere 4 grup ele alındı. Deney grubundaki ve kontrol grubundaki hastaların önce brunnstrom ile hemipleji evresi belirlendi. Fonksiyonel bağımsızlık ölçeği ve barthel indeksi ile günlük yaşam aktiviteleri değerlendirildi. Beck depresyon ölçeği ile depresyon seviyeleri ölçüldü. Bir ay sonra ölçekler her iki gruba tekrar yapıldı. Ev düzenlemeleri yapılan grup ile yapılmayan grup arasındaki fonksiyonel bağımsızlık ve depresyon düzeyi karşılaştırıldı. Çalışmamızda deney ve kontrol gruplarında brunnstrom evresi üst ekstremite ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık görülmedi (p>0,05). Çalışmamızda deney ve kontrol gruplarında brunnstrom evresi alt ekstremite ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık görülmedi (p>0,05). Deney ve kontrol gruplarında Barthell indeksi ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık görülmedi (p>0,05). Deney ve kontrol gruplarında fonksiyonel bağımsızlık ölçeği ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık görülmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In recent years, universal design and room arrangement are evaluated during the rehabilitation process. Stroke rehabilitation is a large area that requires multidisciplinary work. Functional recovery of the patient depends on the suitability of environmental regulation. The aim of this study is to compare the rate of recovery of the patients who underwent home and environmental regulation and the rate of recovery of the patients who did not. Sixty patients who were admitted to the Seyhan State Hospital with the diagnosis of acute hemiplegia were included in the study. 30 subjects were included in the experimental group and 30 subjects in the control group. The experimental group was given a list of house arrangements according to hemiplegia levels. 1 month later, the arrangements made in their homes were noted. The study group consisted of four groups: the experimental group, the control group, the first month evaluations and the second month evaluations. The hemiplegic stage was determined by brunnstrom in the experimental group and the control group. Functional independence scale and barthel index and daily living activities were evaluated. Beck depression scale and depression levels were measured. One month later, the scales were repeated in both groups. Functional independence and depression levels were compared between the groups who made house arrangements and did not. In our study, there was no significant difference between the brunnstrom stage averages of the upper extremity in the experimental and control groups (p> 0.05). In our study, there was no significant difference between the brunnstrom stage averages of the lower extremity in the experimental and control groups (p> 0.05). There was no significant difference in Barthell index averages between experimental and control groups (p> 0.05). There was no significant difference in the functional independence scale averages between experimental and control groups (p> 0.05).