Eyüp Nişancası'nda Sivâsî Efendi tekkesi haziresinin incelenmesi
Research on the hazi̇re of Si̇vâsî Efendi̇ Lodge at Eyüp Ni̇şancasi
- Tez No: 597582
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İstanbul'da mezarlıklar ve hazireler, kentin Osmanlılar tarafından fethedilmesinden önce de, Osmanlıların 600 yıl süren saltanatları süresince de kent dokusunda hatırı sayılır alanlara sahip olmuşlardır. Nüfus artışı ve modernleşme ile birlikte artan kentsel ihtiyaçları karşılamak üzere yapılan düzenlemeler, tarihi kent dokusunda olduğu gibi, yaşam alanlarıyla iç içe geçen mezarlıklar ve hazirelerde de değişim ve dönüşümlere sebep olmuştur. İstanbul'da nicelik olarak ciddi bir çalışma alanını sunan kültürel miras ürünleri Osmanlı mezar taşları üzerine yapılan çalışmalara katkı olarak sunulan tezde, Sivâsî Efendi Tekkesi Haziresindeki mezar taşları incelenmiştir. Bu kapsamda Eyüp Nişancası'nda bulunan tekke, türbeler ve hazirenin bulunduğu alanın tarihsel süreç içerisinde mekansal dönüşümleri tespit edilerek, mezar taşları kitabeleri okunmuş ve medfûn kişilerin biyografik bilgileri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cemeteries and hazire (small urban burial grounds surrounded by walls or bars within the premises of religious buildings) in Istanbul have traditionally held a considerable place in the fabric of the city both prior to its conquest by the Ottomans and throughout their 600 year-long reign. The regulations and reconfigurations introduced to meet urban needs prompted by population increase and modernization not only led to changes in the historic fabric of the city, but also gave birth to significant transformations in cemeteries and hazire burial grounds that had long become intertwined with the city's residential areas. Conceived as a fresh contribution to studies on Ottoman tombstones, relics of cultural heritage that constitute a significant field of work, particularly in terms of their quantity, this dissertation focuses on the tombstones within the confines of the Sivâsî Efendi Hazire. Within the scope of the study, the spatial and historic transformations of the area comprised of the dervish lodge, tombs, and hazire in Eyüp Nişancası have been identified, the inscription tablets of the tombstones have been deciphered and read, and efforts were made to obtain the biographic information of the deceased individuals buried there.