Hemşirelerin mesleki riskleri ve sağlık durumlarının incelenmesi
Research of occupati̇onal risks and health conditions of nurses
  1. Tez No: 597586
  2. Yazar: NAZLI KARA KUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU AKGÜN ÇITAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Tanımlayıcı tipteki bu araştırma hemşirelerin çalışma koşullarında karşılaştıkları mesleki risklerin ve sağlık durumlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma Ankara ilinde iki devlet hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma örneklemini acil, poliklinik, ameliyathane, yatan hasta ve yoğun bakım ünitelerinde, çalışan ve araştırmaya katılmaya gönüllü 192 hemşire oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan hemşirelerin sosyodemografik özellikleri ve yaşadıkları sağlık sorunlarıyla ilgili anket formu ile Mesleki Risk Faktör Ölçeği kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından dağıtılan anketler yoluyla elde edilmiştir. Veriler, SPSS 20,0 istatistik paket programı kullanılarak, analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda hemşirelerin %31,3'ünün bel, % 32,3'ünün sırt, %26,6'sının boyun ağrısı, %26,6'sının tükenmiş hissetme, %34,9'unun uyku sorunları, %20,3'ünün beslenme düzensizlikleri ve anksiyete problemlerini sık sık yaşadıkları bulunmuştur. Hemşirelerin risk faktörleri içinde en fazla, hastaları kaldırmak durumunda kalmalarından, antiseptikler, dezenfektanlar, kemoterapik ilaçlar gibi kimyasallardan, bakteri, virüs, vb. enfeksiyon ajanlarıyla karşılaşmalarından, yoğun iş yükünden, sürekli ayakta çalışmaktan ve dozimetre kullanamamaktan etkilendikleri bulunmuştur. Hemşirelerin sık sık yaşadıkları sağlık problemlerinden bel, sırt ve boyun ağrısının, ergonomik risklerle, tükenmişlik, stresle baş edememe ve depresyonun, psikolojik risklerle istatistiksel olarak anlamlı ve literatürle de uyumlu olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak; hemşireler, çalışma ortamlarında sağlıklarını etkileyecek risklerle karşı karşıya kalmaktadırlar. Çalışma ortam ve koşullarında, hemşirelerin sağlıklarını olumlu etkileyecek düzenlemelerin yapılması, malzeme ve araç gerecin sağlanması, hizmet içi eğitimlerle bilinçlendirilmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
RESEARCH OF OCCUPATİONAL RISKS AND HEALTH CONDITIONS OF NURSES. This descriptive study was carried out to investigate the occupational risks and health conditions of nurses. The research was executed in two state hospitals in Ankara. The research samples consisted of 192 nurses who are volunteer to support the research, working in emergency, outpatient clinic, operating room, inpatient and intensive care units. To collect the data it was followed polls and surveys which were prepared by researcher about the sociodemographic characteristics and the health problems by using the occupational risk factor scale.All the data in the study was analyzed by using SPSS 20.0 statistical package program. At the end of the study,it was determined that %31.3 of nurses had frequently experienced backache especially in the area of waist, %32.3 had pain in dorsal, %26.6 had neck pain, %26.6 had felt exhausted , %34.9 had sleep problems, %20.3 nutritional disorders and anxiety problems. %80.7 of the nurses think that their health problems are related to the nursing profession and working hours. It has been found that nurses had been affected by lifting patients and risk factors for instance; antiseptics, disinfectants, chemotherapeutic drugs like chemicals, bacteria, viruses, etc…It was found that plenty of health problems frequently experienced by nurses, were statistically significant and consistent with the literature. As a result of the study; nurses have faced plenty of risks that may affect their health conditions in working environments.It is recommended to make some regulations that will positively affect the health of nurses in the working environment and conditions, to provide some useful materials and equipment, and to be informed with in-service trainings.